„ტრამპის მოძღვარი“ ამტკიცებს, რომ უკრაინაში ეკლესიის დევნის შესახებ სიტყვები „ყალბია“
მარკ ბერნსი (მარცხნივ) პრეზიდენტის ოფისის ხელმძღვანელთან, ერმაკთან ერთად. ფოტო: пресс-служба ОП მარკ ბერნსი (მარცხნივ) პრეზიდენტის ოფისის ხელმძღვანელთან, ერმაკთან ერთად. ფოტო: пресс-служба ОП
პასტორმა მარკ ბერნსმა განაცხადა, რომ ის უკრაინაში რელიგიურ ლიდერებს შეხვდა და არავის შეუჩივლია შევიწროებაზე.
ამერიკელმა პასტორმა მარკ ბერნსმა, რომელსაც უკრაინის მთავარმა რაბინმა აზმანმა „ტრამპის სულიერი მენტორი“ უწოდა, კიევის დამოუკიდებელ გაზეთ „Kyiv Independent“-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ უკრაინაში ეკლესიის დევნის შესახებ ნებისმიერი განცხადება „ყალბია“. ბერნსის თქმით, რელიგიურმა ლიდერებმა, რომლებსაც ის უკრაინაში შეხვდა, ამის შესახებ არაფერი უთხრეს.
„მე, ისევე როგორც მთელ მსოფლიოში, მედიაში უკრაინის შესახებ გავრცელებული ყალბი ამბებით ტვინს მირეცხავდნენ. მაგალითად, ყალბი ამბები აცხადებდა, რომ უკრაინა სძულს ეკლესიას, რომ უკრაინა მტრულად არის განწყობილი რელიგიური ორგანიზაციების მიმართ, რომ ის დევნის სასულიერო პირებს. თუმცა, ეს აშკარა ტყუილია, რადგან მე ვიყავი უკრაინის უდიდეს სულიერ ლიდერთა შორის სხვადასხვა სარწმუნოებისა და რელიგიური ორგანიზაციებიდან კიევში ერთ ოთახში და ყველას აქვს საერთო პოზიცია - მათ აქვთ უფლება, უკრაინაში საკუთარი რწმენა აღასრულონ“, - თქვა ბერნსმა.
პასტორი უკრაინაში მოშე აზმანის მოწვევით 30 მარტს ჩავიდა. პრეზიდენტის ოფისის ხელმძღვანელობით, მასთან ერთად ორგანიზებული იქნა მოგზაურობა ბუჩასა და ირპენში, ასევე ორი შეხვედრა: იერმაკთან პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში და რელიგიური ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან. კონფესიების ლიდერებმა პასტორი დაარწმუნეს, რომ უკრაინა რელიგიის თავისუფლების მაგალითია. ბერნსთან შეხვედრაზე უმე-ს წარმომადგენლები არ იმყოფებოდნენ.
გავიხსენოთ, რომ ტრამპის არჩევის შემდეგ, აშშ-ის ეროვნული დაზვერვის ახალმა ხელმძღვანელმა, ტულსი გაბარდმა, განაცხადა, რომ უკრაინის ხელისუფლება რელიგიის თავისუფლებაზე საუბრობს, მაგრამ ეკლესიებს ხურავს.