ათონის კინოტმა საბერძნეთის ხელისუფლებას ციფრული დოკუმენტების საკითხთან დაკავშირებით მიმართა
ათონის მთის წმინდა სინოდის შენობა. ფოტო: athoseod.gr ათონის მთის წმინდა სინოდის შენობა. ფოტო: athoseod.gr
ათონელი ბერები ხაზს უსვამენ, რომ ყველა ბერძენი მოქალაქისთვის სამუდამო პირადი ნომრის მინიჭება გამართლებულ შეშფოთებას იწვევს.
ათონის მთის წმინდა კინოტმა საბერძნეთის ციფრული ადმინისტრირების მინისტრს, ბატონ დიმიტრიოს პაპასტერგიუს, ახალი წერილი გაუგზავნა, რომელშიც შეშფოთება გამოთქვა კანონის მიღებასთან დაკავშირებით. კანონი 2024 წლის 3/16 აგვისტოდან საბერძნეთის ყველა მოქალაქისთვის პირადი ნომრის სავალდებულო მინიჭებას ითვალისწინებს, იტყობინება მჟკ-ის ათონური ვებგვერდი.
ათონელი ბერები აღნიშნავენ, რომ პირადი ნომერი, რომელიც თითოეულ მოქალაქეს სიცოცხლის ბოლომდე მიენიჭება და დაკავშირებული იქნება მრავალ პერსონალურ მონაცემთან ერთიან ციფრულ სისტემაში, რომელსაც სახელმწიფო ადმინისტრაციის საინფორმაციო სისტემების გენერალური სამდივნო მართავს, სამართლიან შეშფოთებას იწვევს როგორც მათში, ასევე საზოგადოების მნიშვნელოვან ნაწილში.
წერილში ხაზგასმულია, რომ ევროკავშირის დირექტივებში ასეთი ვალდებულება არ არსებობს და შემოთავაზებულია, რომ პირადი ნომრის მინიჭება იყოს ნებაყოფლობითი და არა სავალდებულო, თითოეული მოქალაქის არჩევანის საფუძველზე.
შეტყობინება მინისტრისგან დადებითი პასუხის იმედით მთავრდება. მას ხელი მოაწერა ათონის მთის ოცი წმინდა მონასტრის ყველა წარმომადგენელმა და წინამძღვარმა.
წერილის სრული ტექსტი:
ათონის წმინდა მთის წმინდა კინოტი
კარიესი, 2025 წლის 14 აპრილი
ოქმის ნომერი: Φ.7/42/893
მისი აღმატებულებისადმი
ციფრული მმართველობის მინისტრისადმი
ბატონი დიმიტრიოს პაპასტერგიუ
ათენი
თქვენო აღმატებულებავ, ბატონო მინისტრო,
მას შემდეგ, რაც შევიტყვეთ, რომ ციფრული მმართველობის სამინისტროს კანონპროექტზე „საბერძნეთის მოქალაქეების პირადობის მოწმობებში პირადი ნომრის ჩართვის“ პარლამენტში ცოტა ხნის წინ ჩატარებული კენჭისყრის შემდეგ, გათვალისწინებულია, რომ 2024 წლის 16 აგვისტოდან ყველა მოქალაქისთვის პირადი ნომრის გაცემა სავალდებულო გახდება, ჩვენ კიდევ ერთხელ შევეხებით ამ მნიშვნელოვან საკითხს.
პირადი ნომერი, რომელიც კანონით ენიჭება თითოეულ ინდივიდს და უცვლელი დარჩება მთელი ცხოვრების განმავლობაში, შეიძლება დაუკავშირდეს მრავალ პერსონალურ მონაცემს ერთიან სისტემაში, რომელსაც მართავს საჯარო ადმინისტრირების საინფორმაციო სისტემების გენერალური სამდივნო.
იმის გათვალისწინებით, რომ ევროკავშირის დირექტივების თანახმად, ასეთი ვალდებულება არ არსებობს, ჩვენ, ვიზიარებთ მრავალი ბერძენი მოქალაქის შეშფოთებას, ისევე როგორც ჩვენ, ათონელები, განვიხილავთ შესაძლებლობას, რომ პირადი ნომრის გაცემა არ იყოს სავალდებულო, არამედ ნებაყოფლობითი, თითოეული მოქალაქის არჩევანის საფუძველზე.
გამოვხატავთ ჩვენს ღრმა პატივისცემას და ნდობას, რომ დადებითად უპასუხებთ ჩვენს თხოვნას, ჩვენ კი მოწიწებითა და ლოცვით ვრჩებით თქვენთან.