ზალუჟნი: სიკვდილისთვის მზად ყოფნა საკმარისი არ არის, უკრაინისთვის მოკვლისთვისაც მზად უნდა იყო
ელჩი დიდ ბრიტანეთში ზალუჟნი. ფოტო: ТГ-канал Залужного ელჩი დიდ ბრიტანეთში ზალუჟნი. ფოტო: ТГ-канал Залужного
დიპლომატმა საბრძოლო სულისკვეთების შეძენის ორი პირობა დაასახელა, რომელიც „ერის კოდექსშია ჩადებული“.
,,უკრაინის მენეჯმენტის სკოლის გახსნაზე'', უკრაინის ელჩმა დიდ ბრიტანეთში ვალერი ზალუჟნიმ ისაუბრა იმაზე, თუ რისთვის უნდა იყვნენ მზად უკრაინელები თავიანთი ქვეყნის საკეთილდღეოდ.
მისი თქმით, ყველას, ვინც ომში მონაწილეობს, აქვს არჩევანი, რომლის დროსაც მან უნდა მიიღოს „ორი მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილება“.
„პირველი გადაწყვეტილებაა, არ შეგეშინდეს სიკვდილის. ეს ნიშნავს მზად იყო საკუთარი თავის გასაწირად. ეს ისეთი მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებაა, რომელიც ყველამ, ვინც შეიარაღებულ თავდაცვას თანხმდება, უნდა მიიღოს“, - თქვა ზალუჟნიმ და მაშინვე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „უკრაინისთვის, შენი ხალხისთვის სიკვდილი საკმარისი არ არის“.
„ჩვენ ჯერ კიდევ მეორე გადაწყვეტილება უნდა მივიღოთ, რაც ასევე ძალიან რთული და ძალიან მნიშვნელოვანია. „მეორე გამოსავალი კი ის არის, რომ თქვენ მზად უნდა იყოთ მკვლელობისთვის“, - თქვა ზალუჟნიმ. მისი თქმით, სწორედ „მზადყოფნა, მოკლა უკრაინისთვის, მისი მიწისთვის, მისი ხალხისთვის, საკუთარი ოჯახისთვის, გვაძლევს იმ საბრძოლო სულისკვეთებას, რომელიც საშუალებას გვაძლევს, შეიარაღებული ბრძოლა ვაწარმოოთ“.
ზალუჟნი ამტკიცებს, რომ ეს საბრძოლო სული განსაკუთრებული კვების ან ამინდის პირობების გამო არ ჩნდება.
„არა. ეს ყველაფერი ჩვენი ამ კოდის დამსახურებაა. „ჩვენი ერის კოდის, რომელიც ჩვენში კულტურის სახითაა ჩადებული“, - დაარწმუნა დიპლომატმა და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ აუცილებელია იმის უზრუნველყოფა, რომ „გენეტიკური კოდის ეს ჯაჭვი არ გაწყდეს, არამედ მხოლოდ გაფართოვდეს და გადაეცეს ჩვენს შვილებს, შვილიშვილებსა და ჩვენს ერს“.
გავიხსენოთ, რომ უბკე-ის ხელმძღვანელმა, სვიატოსლავ შევჩუკმა, „უკრაინის მენეჯმენტის სკოლის“ გახსნაზე განაცხადა, რომ უკრაინა მთელი მსოფლიოსთვის თავისუფლების მაგალითია.