ესტონეთის ეკლესია უსამძიმრებს უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას სუმიში დაღუპულთა გამო
ესტონეთის მართლმადიდებლური ეკლესია ღრმა მწუხარებას გამოთქვამს უკრაინის ხალხის მიმართ ბზობის კვირას მომხდარ ტრაგიკულ მოვლენებთან დაკავშირებით, იტყობინება ესტონეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პრესსამსახური.
„კვირას, სადღესასწაულო წირვის შემდეგ, მწუხარებით შევიტყვეთ, რომ რუსული ჯარების მიერ სუმის ქალაქზე სარაკეტო დარტყმის შედეგად 34 ადამიანი დაიღუპა და 100-ზე მეტი დაშავდა. ჩვენ ვუთანაგრძნობთ დაღუპულთა ოჯახებს და ვლოცულობთ უდანაშაულო მსხვერპლთა სულების მოსახსენიებლად. ჩვენმა ბევრმა აქტიურმა მრევლმა სოციალურ ქსელებში გამოხატა სამძიმარი უკრაინის ხალხის მიმართ“, - ნათქვამია განცხადებაში.
გარდა ამისა, ტარტუს ეპისკოპოსმა დანიელმა მხარდაჭერის სიტყვები გაუგზავნა სუმის მიტროპოლიტ ევლოგისა და მის სამწყსოს, სადაც გულწრფელი სამძიმარი გამოუცხადა ბზობის დღესასწაულზე მშვიდობიანი მოსახლეობის დაღუპვასთან დაკავშირებით.
მანამდე, მჟკ-მა დაწერა, რომ ესტონეთში მიიღეს კანონი ემქე-სა და რუსეთის მართლმადიდებელ ეკლესიას შორის კანონიკური კავშირების გაწყვეტის შესახებ.