კონსტანტინოპოლის არქიეპისკოპოსი დუმენკოს ტომოსის ნორმების დარღვევაში ადანაშაულებს, - მედია
მთავარეპისკოპოსი ელპიდოფორე და ეპიფანე დუმენკო. ფოტო: Фейсбук Элпидофора მთავარეპისკოპოსი ელპიდოფორე და ეპიფანე დუმენკო. ფოტო: Фейсбук Элпидофора
აშშ-ში ეპიფანემ უარი თქვა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს არქიეპარქიის მეთაურთან, ელპიდოფორესთან მსახურებაზე.
2025 წლის 10 აპრილს აშშ-ში გამართულ მსოფლიო საპატრიარქოს არქიეპარქიის სინოდის სხდომაზე მისმა ხელმძღვანელმა, მთავარეპისკოპოსმა ელპიდოფორემ ეპიფანე დუმენკო ტომოსის ნორმების დარღვევაში დაადანაშაულა. ამის შესახებ Ekirikas-ი წყაროებზე დაყრდნობით წერს.
გამოცემის ცნობით, მთავარეპისკოპოსმა სინოდის სხდომაზე განაცხადა, რომ ეპიფანე, 2025 წლის თებერვალში შეერთებულ შტატებში ყოფნისას, „თანამშრომლობის განწყობაზე არ იყო“ და უარი თქვა მასთან მსახურებაზე, უპირატესობა მიანიჭა უკრაინელი იერარქების, დანიელისა და ენტონის, დაქვემდებარებულ მცირე უკრაინულ თემს.
„როდესაც მთავარეპისკოპოსმა ელპიდოფორემ ჰკითხა, თუ რატომ ქმნიდნენ თემებსა და პარალელურ იურისდიქციებს, როდესაც ეს ავტოკეფალიის ტომოსით იყო აკრძალული, მიტროპოლიტმა ეპიფანემ უპასუხა, რომ მას იქ თავისი ეპისკოპოსების კონტროლი არ შეეძლო“, - იტყობინება ამერიკული რესურსი ელპიდოფორეს სიტყვებზე დაყრდნობით.
მთავარეპისკოპოსმა ელპიდოფორემ, არ დააკონკრეტა, ეპიფანეს რომელ სამრევლოზე საუბრობდა.
გავიხსენოთ, რომ აშშ-სა და კანადაში მეუ-ს ვიკარიატმა ეპიფანე დუმენკოს და სინოდის წევრებს გაუგზავნა ოფიციალური მიმართვა, რომელსაც ხელს აწერდა მდივანი ვიქტორ პოლიარნი, რომელშიც მოუწოდებდნენ საზღვარგარეთ უკრაინული სამრევლოების ოფიციალური სტატუსის განსაზღვრისკენ.
„ჩვენ დევნილებს ვგავართ, ობლებს, რომლებიც სიხარულის დროს დავიწყებას მიეცათ. როდესაც სხვები ზეიმობენ და ხარობენ, ჩვენ ვწუხვართ და ვტირით, რადგან ჩვენი შრომისა და სამსახურის ამდენი წლის შემდეგ ჩვენ უარყოფილები ვართ“, - წუწუნებენ დიასპორის წარმომადგენლები.
მეუ-ს ტომოსის დებულებებზე მითითებით, რომლის მიხედვითაც ყველა უცხოური სამრევლო ფანარში გადადის, ვიკარიატი წერს, რომ „სწორედ ახლა ჩვენმა დედა ეკლესიამ უნდა გაუწოდოს დახმარების ხელი მთელ მსოფლიოში მიმოფანტულ თავის შვილებს და გააკეთოს ყველაფერი მათი ყოვლისმომცველი სულიერი და ზნეობრივი მხარდაჭერისთვის“.