მმართველობის დეპარტამენტმა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის შესახებ დეტალები გააჟღერა სუს-ის მიერ კიევის მიტროპოლიაში ჩატარებული ჩხრეკების შესახებ.
სუს-ის თანამშრომლებმა სამი კომპიუტერი ამოიღეს.
2025 წლის 15 აპრილს, უმე-ის საქმეთამმართველის, ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტის, ანტონის მისაღებ ოთახში და კიევის მიტროპოლიტის კანცელარიაში უუს-ს თანამშრომლების მიერ ჩხრეკის შემდეგ, ეპისკოპოსმა ამ საკითხთან დაკავშირებით ვიდეოკომენტარი ჩაწერა.
მიტროპოლიტმა ანტონმა დაადასტურა მჟკ-ის ინფორმაცია, რომ უუს-ს თანამშრომლები კორექტულად იქცეოდნენ.
„ჩხრეკა ჩატარდა ჩემს კაბინეტში - უმოკლეს მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმეთა მენეჯერის კაბინეტში, მისაღებ ოთახში და ასევე კიევის მიტროპოლიტის კანცელარიაში. შედეგად, ამოიღეს სამი კომპიუტერი“, - განაცხადა უმე-ის იერარქმა.
ეპისკოპოსმა მადლობა გადაუხადა ყველა მორწმუნეს ლოცვისთვის და შეახსენა, რომ ეკლესია ახლა ვნების კვირის პერიოდშია.
„ჩვენ ვართ ქრისტეს ეკლესია და ეს ნიშნავს, რომ ქრისტეს გზით უნდა ვიაროთ. აღდგომის გზა გოლგოთაზე გადის. ამიტომ, უპირველეს ყოვლისა, მადლობელი ვარ , ძვირფასო ძმებო და დებო, თქვენი ლოცვებისთვის და მსურს, რომ ყველამ სულიერი სარგებლით გავიაროთ ვნების კვირის ეს პერიოდი, რათა სიხარულით შევხვდეთ ქრისტეს ნათელ აღდგომას. ღმერთმა დაგლოცოთ!“ - დალოცა მრევლი.
როგორც მჟკ-მა დაწერა, ჩხრეკა ჩატარდა უმე-ის მიტროპოლიტის კანცელარიის დროებით შენობაში, რომელიც ლიბიდსკას მეტროსადგურის მიმდებარე ტერიტორიაზე მდებარეობს. ასევე ცნობილია, რომ ისინი დაკავშირებულია „რელიგიური თემების საქმიანობის, კერძოდ, მათი დაქვემდებარების ხელის შეშლასთან“.