წითელ პარასკევს კიევში ლგბტ ფილმების ფესტივალი გაიხსნება
2025 წლის 18 აპრილს, წითელ პარასკევს, კიევში SUNNY BUNNY ლგბტ კინოფესტივალი გაიხსნება, წერს Hromadske.
კვირეული ჩატარდება წითელ პარასკევს, დიდ შაბათს, აღდგომას და ბრწყინვალე შვიდეულის კვირაში. ორგანიზატორების თქმით, ფესტივალის მიზანია „უკრაინული და საერთაშორისო ლგბტ თემის მნიშვნელოვანი წარმომადგენელი გახდეს, მნიშვნელოვანი როლი ითამაშოს პოლიტიკურ და სოციალურ წარმომადგენლობაში და უკრაინულ საზოგადოებაში თანასწორობისკენ ცვლილებების კატალიზატორი გახდეს“.
ფესტივალის მიზნებია „კინორეჟისორებს შორის შემოქმედებითი კონტაქტების დამყარება და გაფართოება; უკრაინული ფილმების ინტეგრაცია კინემატოგრაფიისა და ინდუსტრიის გლობალურ პროცესებში, უკრაინელი კინორეჟისორების ლგბტ თემატიკის ნამუშევრების პოპულარიზაცია“.
ფესტივალის ფარგლებში ასევე გაიმართება ლექციები უკრაინაში გეი აღლუმების ჩატარების სპეციფიკის, ჰომოსექსუალების დასაქმებისთვის ბრძოლისა და სხვა მსგავსი თემების შესახებ. ,,სუსპილნეში’’ ამაყობდნენ, რომ ამ სახელმწიფო ტელევიზიის ორი ფილმი იქნება წარმოდგენილი SUNNY BUNNY-ზე.
ადრე მჟკ-მა დაწერა, რომ უკრაინა ოდესიდან ტრანსგენდერ პირს მორალური ზიანისთვის 400 ათას გრივნას გადაუხდის.