უკრაინის უზენაესი სასამართლოს სასულიერო პირის წინააღმდეგ საქმე აღძრა ეკლესიის სადავო ქონებასთან დაკავშირებით
უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა, ეროვნულ პოლიციასთან ერთად, განაცხადა კიევის რეგიონში ეკლესიის ქონების უკანონო გასხვისების სქემის გამოვლენის შესახებ.
უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის პრესსამსახურმა, ეროვნულ პოლიციასთან ერთად, გამოაცხადა „უმე-ის (მპ) ერთ-ერთი სასულიერო პირის გამოაშკარავების შესახებ კიევის რეგიონში ერთ-ერთი ეკლესიის უკანონო გასხვისებაში“. მას ბრალი წაუყენეს უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის ორი მუხლით: ქონების მითვისება ან მითვისება თანამდებობის ბოროტად გამოყენებით და სამსახურებრივი მოვალეობის გადაჭარბება. მღვდელს 12 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება.
უუს-ს ოფიციალური ანგარიშის თანახმად, არქიმანდრიტმა ეკლესიის შენობები თავდაპირველად თავის დას „შესწირა“, რომელმაც შემდეგ ისინი თავად არქიმანდრიტის მიერ კონტროლირებულ საქველმოქმედო ფონდს გადასცა. უუს აცხადებს, რომ ამ სქემის მეშვეობით სასულიერო პირი, სავარაუდოდ, აპირებდა საზოგადოების ქონების პირადად მართვას, მათ შორის მისი გაყიდვის ან გაქირავების შესაძლებლობას.
ამავდროულად, მღვდლის დაცვის მხარე კატეგორიულად უარყოფს ამ ბრალდებებს.
ნიკიტა ჩეკმანის იურიდიული ფირმა, რომელიც უკრაინის ეკლესიის კიევის ეპარქიის მიხაილოვსკის სამრევლოს მოძღვრის, არქიმანდრიტ თეოგნოსტის (იურაშ ვლადიმერ ნიკოლაევიჩი) ინტერესებს წარმოადგენს, აცხადებს, რომ გავრცელებული ინფორმაცია „დამახინჯებულია და რეალობას არ შეესაბამება“.
დაცვის მხარე ხაზს უსვამს, რომ ქონების გასხვისების გადაწყვეტილება არა მხოლოდ არქიმანდრიტმა, არამედ რელიგიური თემის საერთო კრებამ 2023 წლის 22 მაისს, წესდებისა და მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად მიიღო. იურისტების თქმით, საქველმოქმედო ფონდს, რომელსაც ქონება გადაეცა, აქვს სრული უფლება განკარგოს იგი თავად რელიგიური თემის გადაწყვეტილების შესაბამისად, რომელიც ტაძრის კანონიერი მფლობელი იყო.
იურისტები ასევე აღნიშნავენ, რომ 2023 წლის 3 ივნისს, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის თემის მიერ ხმის მიცემიდან ორი კვირის შემდეგ, იმ პირებმა, რომლებიც უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წევრები არ იყვნენ, გადაწყვიტეს სამრევლო უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისგან მეუ-სთვის გადაეცათ. ამას ახლა არქიმანდრიტი თეოგნოსტი კიევის საქალაქო სასამართლოში ასაჩივრებს.
დაცვის მხარე მიიჩნევს, რომ სისხლის სამართლის საქმე შესაძლოა რელიგიურ ორგანიზაციებს შორის ქონებრივ დავას უკავშირდებოდეს, რადგანაც მეუ-ს წარმომადგენლებმა ბორისპოლის რაიონულ სასამართლოში ქონების გასხვისების შესახებ შეთანხმების ბათილად ცნობის მოთხოვნით სარჩელი შეიტანეს.
იურიდიული ფირმა ამჟამად ამზადებს დოკუმენტებს, რომლებიც ადასტურებს, რომ არქიმანდრიტის ქმედებები არ წარმოადგენდა სისხლის სამართლის დანაშაულს.