მისმა უწმინდესობამ წლის წინასწადკურთხეული ძღვენების ბოლო ლიტურგიას უხელმძღვანელა
2025 წლის 16 აპრილს, დიდ ოთხშაბათს, კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონოფრემ ფეოფანიის წმინდა პანტელეიმონის მონასტერში წინასწარგანწმინდა ძღვენთა ლიტურგია აღავლინა, იტყობინება უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
წირვა მონასტრის მთავარ საკათედრო ტაძარში გაიმართა. წინამძღვარს ეხმარებოდნენ უკრაინის ეკლესიის საქმეთამმართველი, ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტი ანტონი, პანტელეიმონის მონასტრის წინამძღვარი, მთავარეპისკოპოსი სერაფიმე, ბელოგოროდსკის მთავარეპისკოპოსი სილვესტრი, პერეიასლავ-ხმელნიცკის მთავარეპისკოპოსი დიონისე, ირპენელი ეპისკოპოსი ლავრი, ბოროდიანკის ეპისკოპოსი მარკოზი, გოსტომელის ეპისკოპოსი არკადი და კიევისა და ეპარქიის სასულიერო პირები.
წირვაზე მთავარეპისკოპოსთან ერთად ილოცეს მონასტრის წინამძღვარმა, წინამძღვარმა ელისაბედმა (ანდრეევა) და მონასტრის დებმა.
მცირე შესასვლელთან მისმა უნეტარესობამ ჯილდოები გადასცა კიევის ეპარქიის სასულიერო პირებს, რომლის მმართველი ეპისკოპოსი თავად არის.
გულმხურვალე ვედრების ლიტანიაზე უფალს განსაკუთრებული თხოვნით აღუთქვეს უკრაინის მიწაზე მშვიდობისა და მტრისგან განთავისუფლებისათვის; რათა უფალმა შეიწყალოს ჩვენი ხალხი და იხსნას ისინი, ვინც სასოწარკვეთილებაშია, ვინც საცხოვრებელი დაკარგა; დალოცა კეთილი ნების მქონე ადამიანები, რომლებიც გაჭირვებულებს ეხმარებიან. ლიტანიის შემდეგ ლოცვაში მისმა უნეტარესობამ მთავარეპისკოპოსმა ღმერთს შესთხოვა წყალობა უკრაინელი ხალხისთვის, რათა დაბრძენდეს მთავრობა, გამბედაობით განამტკიცოს ჯარისკაცები, გაათავისუფლოს ტყვეები, განკურნოს ავადმყოფები და თავშესაფარი მისცეს უსახლკაროებს.
წირვის დასასრულს, მისმა უნეტარესობამ წელს ბოლოჯერ წაიკითხა წმინდა ეფრემ ასურის ლოცვა.
„უფალმა მიიღოს ჩვენი მონანიება, როგორც ძვირფასი მირონი, რომელიც ცოდვილმა მოიტანა, რათა ჩვენც ვიყოთ ღირსნი ვიხილოთ უფალი აღმდგარი დიდებით“, - თქვა წინამძღვარმა და დალოცა სამწყსო.
დიდ ოთხშაბათს ეკლესია იხსენებს ქალს, რომელმაც მისი ტანჯვის წინ უფალ იესო ქრისტეს ძვირფასი მირონი სცხო. მისი სიყვარული ეწინააღმდეგება იუდას ბოროტებას, რომელმაც სწორედ ამ მოვლენის შემდეგ უღალატა თავის მასწავლებელს, რადგან ნანობდა მირონზე დახარჯულ ფულს. ამ დღის ლიტურგიკული ტექსტები მორწმუნეებს მოუწოდებენ, შეუერთდნენ სახარების ქალს და თავიანთი ცრემლები მირონად უფალს შესწირონ.