კიევის ხელისუფლებამ რელიგიურ ლიდერებს მოუწოდა, სააღდგომო წირვა ონლაინ რეჟიმში ჩაატარონ
კიევის ხელისუფლებამ რელიგიური თემების ლიდერებს სთხოვა, „შეზღუდონ მასობრივი სააღდგომო წირვა-ლოცვების ჩატარება და მაქსიმალურად უზრუნველყონ რელიგიური შენობებიდან ონლაინ ტრანსლაციები უკრაინულ მედიასა და ინტერნეტის საშუალებით“. ამის შესახებ კიევის საქალაქო სახელმწიფო ადმინისტრაციის კულტურის დეპარტამენტმა განაცხადა.
„ასევე, მტრის თავდასხმების გაზრდილი რისკის გათვალისწინებით, დეპარტამენტმა მოუწოდა რელიგიურ ლიდერებს, მიიღონ აუცილებელი უსაფრთხოების ზომები სადღესასწაულო მსახურებების დროს“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ხელისუფლებამ მოუწოდა მორწმუნეებს, ინფორმირებულიყვნენ საჰაერო თავდასხმის განგაშის შემთხვევაში დაცული პროცედურის შესახებ და მოამზადონ ინფორმაცია უახლოესი თავშესაფრების შესახებ.
დეპარტამენტმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ დედაქალაქში აღდგომისთვის კომენდანტის საათის შეცვლის გეგმები არ არსებობს. ის ჩვეულ რეჟიმში იმუშავებს 00:00 საათიდან 05:00 საათამდე.
2025 წლის ხსოვნის დღეების განმავლობაში, დედაქალაქმა ასევე პირობა დადო, რომ ორგანიზებას გაუწევდა ქალაქის სასაფლაოებამდე ტრანსპორტირებას და გამოაქვეყნა მარშრუტების სია.
როგორც მჟკ-მა დაწერა, კიევის საქალაქო სახელმწიფო ადმინისტრაციის უფროსის პირველმა მოადგილემ, ნიკოლა პოვოროზნიკმა, ადრე განაცხადა ასეთ შეზღუდვებთან დაკავშირებით: „...იყავით კეთილსინდისიერი, გაითვალისწინეთ სამხედროების რეკომენდაციები, მოერიდეთ ხალხმრავლობას და იზრუნეთ ერთმანეთზე!“
ამავდროულად, 18 აპრილს კიევში ლგბტ კინოფესტივალი გაიხსნება. ის გაიმართება დიდ პარასკევს, დიდ შაბათს, აღდგომას და ბრწყინვალე შვიდეულის განმავლობაში.