მართლმადიდებელმა ბუკოვინელებმა აღდგომის წინა დღეს სვიატოგორსკის ლავრაში პროდუქტები მიიტანეს
2025 წლის 15 აპრილს, დიდ სამშაბათს, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ჩერნოვცი-ბუკოვინის ეპარქიის მოხალისეებმა სვიატოგორსკის ლავრაში 10 ტონა ჰუმანიტარული დახმარება მიიტანეს. მონასტრის პრესსამსახურის ცნობით, ჩერნოვცისა და რეგიონის მაცხოვრებლების გარდა, აღდგომის წინა საქველმოქმედო ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს მართლმადიდებლებმა მთელი უკრაინიდან, ასევე ბელგიიდან, გერმანიიდან და პოლონეთიდან.
ტვირთში შედიოდა 24 ათასზე მეტი კვერცხი, 100 კილოგრამ მარგარინი, კარაქი და სხვა ინგრედიენტები, რომლებიც საჭიროა სააღდგომო ნამცხვრების გამოსაცხობად, ყველი, ბოსტნეული, ხილი, დაკონსერვებული საკვები და სხვა საკვები პროდუქტები, საყოფაცხოვრებო ქიმიკატები, პირადი ჰიგიენის საშუალებები, ასევე საწვიმარი ხალათები და რეზინის ჩექმები ძმებისთვის, მარცვლეული ლავრის მეფრინველეობის სახლის შინაური ცხოველებისთვის და მტვერსასრუტი ლავრის მიძინების ტაძრის საკურთხევლის გასაწმენდად.
„მადლობას ვუხდით ყველა შემომწირველს წმინდა მთის ბედისადმი მათი შეშფოთებისთვის. ამ შემოწირულობის შესახებ განცხადებას განსაკუთრებით დიდი გამოხმაურება მოჰყვა. ყველას სურდა წვლილი შეეტანა სვიატოგორსკის მოსახლეობისთვის სააღდგომო საჩუქარში, რათა ფრონტის ხაზზე მყოფებსაც ჰქონოდათ ნამდვილი დღესასწაული. „ყოველივე ამის შემდეგ, დღეს, ომის გამო, ყველას არ შეუძლია აღდგომის აღნიშვნა ისე, როგორც ადრე აღნიშნავდა“, - თქვა მოხალისე ოქსანა (მარია) ციუგამ.
მან ცალკე მადლობა გადაუხადა მაგდალინელს და მის ქრისტეში განმცხადებელ დებს ბუკოვინადან, რომლებიც ბელგიაში ცხოვრობენ, ბუკოვინაელ მღვდელს, რომელმაც 120 ხატის პური შესწირა, და მეწარმეებს, ლუდმილას, მიხაილს, ვლადიმერს და ნიკოლოზს.
როგორც მოხალისემ თქვა, სოფლის ეკლესიების მრევლმა ლავრას 8 ათასზე მეტი ხელნაკეთი კვერცხი შესწირა სააღდგომო ნამცხვრების გამოსაცხობად. კვერცხების შეგროვება მოხდა სოფლებში ვოლჩინეცში, დრაჩენცში, კოროვიაში, პრივოროკიში, ტოვტრიში, ჩერნოვკაში, ჩუნკოვში და ქალაქ სტოროჟინეცში. მასში ასევე მონაწილეობდნენ უკრაინის ეკლესიის კამენეც-პოდოლსკის ეპარქიის მორწმუნეები, რომლებმაც კარაქის შეძენაშიც დაეხმარნენ.
გერმანიის ეპარქიის მორწმუნეებმა და მათმა ეპარქიის ფონდმა ასევე მიიღეს მონაწილეობა წმინდა მთის სააღდგომო სუფრისთვის საკვების შეძენაში.
„ასევე მინდა მადლობა გადავუხადო ბუკოვინკის მოსახლეობას, რომლებმაც ქრისტეს ბრწყინვალე აღდგომის დღესასწაულზე გადაწყვიტეს, ნუგეში მიეცეთ ლავრის პატარა მრევლის წევრებს და მათთვის სააღდგომო კომპლექტები შეიძინეს. „თითოეულ კომპლექტში შედიოდა ორი სახეობის ყველი, ორი სახეობის შებოლილი ძეხვი, კარაქი, ტკბილეული და ხილი“, - დასძინა მარიამ.
ბუკოვინელებმა ასევე ჰუმანიტარული დახმარება გაუგზავნეს ლიმანში მდებარე პოკროვსკის დედათა მონასტერს და სოფელში მდებარე შანხაისა და სან-ფრანცისკოს წმინდა იოანე მოციქულის სახელობის ლავრის სკიტს.
როგორც მჟკ-მა დაწერა, ბუკოვინაელმა მორწმუნეებმა ადრე 30 ტონა ჰუმანიტარული დახმარება მიიტანეს სვიატოგორსკის ლავრაში.