მართლმადიდებლური ეკლესია ვნების კვირის დიდ ხუთშაბათს აღნიშნავს
აღდგომამდე სამი დღით ადრე მოხდა ახალი აღთქმის ერთ-ერთი მთავარი მოვლენა - იესოსა და 12 მოციქულის საიდუმლო სერობა, რომლის დროსაც დაწესდა ევქარისტიის საიდუმლო.
2025 წლის 17 აპრილს მართლმადიდებლები დიდი მარხვის კვირის დიდ ხუთშაბათს აღნიშნავს. ამ დღეს წმინდა ეკლესია იხსენებს საიდუმლო სერობის მოვლენებს, გეთსიმანიის ბაღში მომხდარ საშინელ ღამეს, განკითხვის საათს და ქრისტეს გაცემას.
საშინელი დღის წინა დღეს ქრისტე თავის მოწაფეებთან ერთად უკანასკნელად მიირთმევს.
საიდუმლო ვახშმის დასაწყისში ქრისტე ფეხებს ბანს თავის მოწაფეებს, რითაც ჭეშმარიტი თავმდაბლობისა და მოყვასისადმი მსახურების მაგალითს აჩვენებს. ამ მომენტის ხსოვნისადმი, ეკლესიამ დაამკვიდრა ტრადიცია - ფეხთბანის რიტუალი: დიდი ხუთშაბათის წირვის დროს ეპისკოპოსი 12 მღვდელს ან ბერს ფეხებს ბანს.
ფეხთბანის შემდეგ, ქრისტე თავის მოწაფეებს ღვინოს აძლევს და პურს ამტვრევს: „და როცა ისინი ჭამდნენ, აიღო პური იესომ, აკურთხა, გატეხა და მისცა მოწაფეებს და თქვა: მიიღეთ, ჭამეთ, ეს არის ჩემი ხორცი. აიღო სასმისი, მადლობა შესწირა, მისცა მათ და უთხრა: „სვით მისგან ყველამ“. „რადგან ეს არის ჩემი სისხლი ახალი აღთქმისა, რომელიც მრავალთათვის იღვრება ცოდვათა მისატევებლად“ (მათ. 26:26–28). ამგვარად დაარსდა ზიარების დიდი საიდუმლო.
მოწაფეებს შორის ყოფნისას ქრისტემ თქვა, რომ ერთ-ერთი მათგანი გასცემდა მას და ის იქნებოდა, ვინც მასთან ერთად ჩაყოფდა ხელს სასმისში. უფალმა მოწაფეებს მომავალი ცდუნებები უწინასწარმეტყველა, მოციქულ პეტრეს კი - სამჯერ უარყოფდა მას, თუმცა გალილეაში აღდგომის შემდეგ მათ წინაშე მისი გამოცხადებაც უწინასწარმეტყველა.
ტრაპეზის შემდეგ ქრისტე მოწაფეებთან ერთად გეთსიმანიის ბაღში მიდის, სადაც ლოცულობს მამა ღმერთის მიმართ და გლოვობს მოახლოებულ ტანჯვას, მაგრამ თავმდაბლად ამბობს: „მამაო ჩემო! თუ ეს სასმისი ვერ ამარიდებს ჩემგან, თუ არ დალევ, იყოს ნება შენი“ (მათ. 26:42). მოციქულებს, რომლებსაც იესომ უთხრა, რომ მასთან ერთად ეფხიზლათ და ელოცათ, რათა არ ჩავარდნილიყვნენ განსაცდელში, ის რამდენჯერმე მძინარეს პოულობს მათ.
დაახლოებით შუაღამისას, მოღალატე იუდა ბაღში შევიდა მღვდელმთავრებისა და უხუცესებისგან მოწვეულ შეიარაღებულ ხალხთან ერთად. მაცხოვართან მიახლოებისას, იუდამ იგი მზაკვრული კოცნით გასცა. შემდეგ იესო შეიპყრეს და თავმდაბლურად გადასცა თავი ცოდვილთ, რათა ჯვარზე დიდი ტანჯვა გადაეტანა. მასთან მყოფი მოწაფეები გაიქცნენ და მიატოვეს იგი.
დიდ ხუთშაბათს ეკლესიებში ბასილი დიდის სრული ლიტურგია აღევლინება. ამ დღის ყველაზე მნიშვნელოვანი ტექსტებია ტროპარი „როდესაც დიდებული მოწაფეები არიან“ და ჰიმნი „დღეს არის შენი საიდუმლო სერობა“, რომელშიც ქრისტიანები აღიარებენ ქრისტეს ღმერთად და სთხოვენ, რომ ისინი ევქარისტიის საიდუმლოში მასთან შეერთების ღირსნი გახდნენ. ხუთშაბათს ფსალმუნები აღარ იკითხება (თომას კვირამდე) და არ სრულდება დიდი და მცირე მეტანია (ისინი მხოლოდ სუდარას წინ სრულდება). იმავე დღეს ხდება მირონის კურთხევა - განსაკუთრებული არომატული კომპოზიცია, რომელიც გამოიყენება მირონცხების საიდუმლოში. საღამოს, დიდი პარასკევის წინა დღეს, იკითხება თორმეტი ვნების სახარება, რომლის დროსაც მორწმუნეები ეკლესიაში ანთებული სანთლებით დგანან.