მისი უნეტარესი: ზიარების საიდუმლოში ღმერთი ადამიანების მიმართ მსხვერპლშეწირულ სიყვარულს ავლენს
მიტროპოლიტმა ონოფრემ მორწმუნეებს მოუწოდა, პატივისცემითა და მონანიებით მიეღოთ წმინდა საიდუმლოებები, რათა მიიღონ მიწიერი და მარადიული სიცოცხლის კურთხევა.
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის პრესსამსახურის ცნობით, დიდ ხუთშაბათს, კიევ-პეჩერის ლავრის წმინდა აღაპიტის ეკლესიაში წირვის დროს, მისმა უნეტარესობამ, მიტროპოლიტმა ონოფრემ, ევქარისტიის საიდუმლოს ღრმა მნიშვნელობაზე ისაუბრა, იუწყება უმე-ის პრეს-სამსახური.
მისმა უნეტარესობამ აღნიშნა, რომ ზიარება არა მხოლოდ საიდუმლო სერობის გახსენებაა, არამედ ღვთაებრივი სიყვარულის მთავარი მოწმობაც. მან გაიხსენა მაცხოვრის სიტყვები: „ვინც არ ჭამს კაცის ძის ხორცს და არ სვამს მის სისხლს, არ ექნება საუკუნო სიცოცხლე“.
ეს სიტყვები, თქვა მისმა უნეტარესობამ, გვახსენებს, რომ წმინდა ზიარების მეშვეობით ჩვენ საკუთარ თავში ვიღებთ „საუკუნო სიცოცხლისა და განღმრთობის საწინდარს“.
„უფალმა მოგვცა თავისი ღვთაებრივი სხეული პურის სახით და თავისი სისხლი ღვინის სახით, რათა ღვთაებრივის თანაზიარნი გავმხდარიყავით“, - თქვა მისმა უნეტარესობამ. მან განმარტა, რომ უფლის ხორცისა და სისხლის მიღებით ჩვენ ვუერთდებით მას, ვხდებით მისი ეკლესიის ნაწილი და ვიღებთ ძალას სულიერი ზრდისთვის.
მიტროპოლიტმა ონოფრემ მორწმუნეებს მოუწოდა, ზიარების საიდუმლოს პატივისცემითა და მონანიებით მიუახლოვდნენ, რათა ღვთაებრივი სიყვარულის სრული სიღრმე იგრძნონ და მიწიერი და მარადიული სიცოცხლისთვის კურთხევა მიიღონ.