მოლდავეთის ეკლესიის იერარქიას წმინდა ცეცხლის ჩამოსატანად იერუსალიმში წასვლის უფლება არ მისცეს
ბელცისა და ფალესტის მთავარეპისკოპოსი მარკელი ორჯერ ვერ შეძლო იერუსალიმში გაფრენა. ფოტო: Скриншот видео t.me/primulinmd ბელცისა და ფალესტის მთავარეპისკოპოსი მარკელი ორჯერ ვერ შეძლო იერუსალიმში გაფრენა. ფოტო: Скриншот видео t.me/primulinmd
ბალტიისა და ფალესტის მთავარეპისკოპოსი მარკელი ორჯერ დააკავეს ახსნა-განმარტების გარეშე.
მოლდოვას მართლმადიდებლური ეკლესიის ეპისკოპოსი, ბალტიისა და ფალესტის მთავარეპისკოპოსმა მარკელმა ვერ შეძლო იერუსალიმში ჩაფრენა წმინდა ცეცხლის გარდამოსვლის ცერემონიაში მონაწილეობის მისაღებად. როგორც იერარქმა „პირველი მოლდოვაში“ კომენტარში განაცხადა, 2025 წლის 17 აპრილს, ის აეროპორტში ისრაელისკენ მიმავალ რეისზე ასვლამდე გააჩერეს.
ეპისკოპოსის თქმით, უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლებმა ჩხრეკა ჩაატარეს და ოქმი შეადგინეს, თუმცა მას მგზავრობის აკრძალვის მიზეზებთან დაკავშირებით არანაირი ახსნა არ მიუციათ.
„დღეს დიდი ხუთშაბათია. ყველა ხორციელი უნდა გაჩუმდეს. ბევრის თქმა არ მინდა... ჯერ კიდევ ვერ ვხვდები, რატომ არ გამიშვეს ისრაელში. მიუხედავად იმისა, რომ სასულიერო პირი ვარ, გამჩხრიკეს, ოქმი შეადგინეს, მაგრამ არაფერი ამიხსნეს. პასპორტი თვითმფრინავის აფრენის შემდეგ დამიბრუნეს“, - თქვა მთავარეპისკოპოსმა მარკელმა.
გამგზავრების მომენტამდე ეპისკოპოსი ოფიციალურად არ იყო გაფრთხილებული ქვეყნიდან გასვლასთან დაკავშირებული რაიმე შეზღუდვის შესახებ. ამ დროისთვის, სასაზღვრო პოლიციის ან მოლდოვას სხვა სამთავრობო უწყებების მხრიდან კომენტარი არ გაკეთებულა.
მოგვიანებით, ეპისკოპოსმა კვლავ სცადა გაფრენა. მაგრამ მას კვლავ არ მისცეს ქვეყნის დატოვების უფლება.
„როდესაც (იერუსალიმში გაფრენის მეორე მცდელობა) ჩაიშალა, უკმაყოფილების გარდა მხოლოდ ერთი რამ შემიძლია გამოვხატო, მიუხედავად ამისა, მოვუწოდებ ყველას, შეინარჩუნონ ჭეშმარიტი ქრისტიანისთვის დამახასიათებელი ღირსება და თვისებები, განსაკუთრებით ამ სამწუხარო დღეებში, როდესაც უფალი ქრისტე ჯვარზე იტანჯება. აბსოლუტურად არანაირი მიზეზი არ არსებობდა. ჩვენ მოგვცეს ოქმი, რომელშიც ეწერა, რომ არ ყოფილა არანაირი დარღვევა, არ ყოფილა მიუღებელი რამ და ზოგადად, ჩვენს წინააღმდეგ არანაირი პრეტენზია არ აქვთ“, - თქვა ეპისკოპოსმა მარკელმა მეორე დაკავების კომენტირებისას.
მღვდელმა აღნიშნა, რომ ერთ-ერთმა პოლიციელმა დაეხმარა მას აეროპორტში მისვლაში, უთხრა, სად იყო პოლიციის საკონტროლო პუნქტები და როგორ უნდა აეცილებინა ისინი: „სიცოცხლის ბოლომდე ვილოცებ მისთვის და მისი ოჯახისთვის“.
„ხელისუფლებამ მაინც მოახერხა ხალხის საკუთარებად და სხვებად დაყოფა, ასეთ წმინდა დღესაც კი! მაგრამ წმინდა ცეცხლი მოლდოვაშიც ჩამოვა!“ - დაარწმუნებული იგი და დააკონკრეტა, რომ იერუსალიმში წინასწარ ჩავიდა სასულიერო პირთა რიგი.