ეკლესია აღნიშნავს ვნების კვირის დიდ შაბათს
აღდგომის წინა შაბათს ეკლესია იხსენებს ქრისტეს ჯოჯოხეთში ჩასვლას და ხორციელ დაკრძალვას, რითაც იწყება მისი სამდღიანი აღდგომის დღესასწაული.
2025 წლის 19 აპრილს მართლმადიდებლური ეკლესია შევიდა დიდი კვირის დიდ შაბათში - ქრისტეს ნათელი აღდგომის წინა დღეს.
ამ დღეს ეკლესია იხსენებს იესო ქრისტეს სხეულებრივ დაკრძალვას და მის ჯოჯოხეთში ჩასვლას, სადაც მან გათელა ეშმაკის ძალა და გამოაცხადა გამარჯვება სიკვდილზე.
დიდ შაბათს მართლმადიდებლური ეკლესიის ერთ-ერთი მთავარი სასწაული ხდება - წმინდა ცეცხლის გადმოსვლა. ეს სასწაული ყოველწლიურად ხდება მართლმადიდებლური აღდგომის წინა დღეს, იერუსალიმის უფლის აღდგომის ეკლესიაში.
ეკლესიის ტრადიციის თანახმად, შაბათის მსახურება იწყება პარასკევს საღამოს, როდესაც სუდარა ეკლესიის შუაგულში იდება. ცისკრის დროს, დიდი დოქსოლოგიის შემდეგ, სასულიერო პირები ეკლესიიდან გამოაქვთ წმინდა სუდარა „წმიდაო ღმერთო...“-ს გალობით და მსვლელობით მიაქვთ გარშემო, იესო ქრისტეს ჯოჯოხეთში ჩასვლისა და ჯოჯოხეთსა და სიკვდილზე მისი გამარჯვების ხსოვნის ნიშნად. შემდეგ, ტაძარში სუდარას შეტანის შემდეგ, ის ღია საკურთხევლის კართან მიაქვთ, იმის აღსანიშნავად, რომ მაცხოვარი განუყოფლად არის შეერთებული მამა ღმერთთან და რომ თავისი ტანჯვითა და სიკვდილით მან კვლავ გააღო ჩვენთვის სამოთხის კარები.
ვნების კვირის ტროპარი დიდ შაბათს მთავრდება. მღვდლები იწყებენ აღდგომის შესაწირავის კურთხევას.
ღამის თორმეტ საათზე, დიდი შაბათის კანონიკის შემდეგ, სასულიერო პირები სუდარას ტახტზე გადაასვენებენ, სადაც ის 40 დღის განმავლობაში დარჩება, უფლის ამაღლების დღესასწაულამდე, ქრისტეს ორმოცდღიანი ყოფნის ხსოვნისადმი მიძღვნილი მიცვალებულთაგან აღდგომის შემდეგ.
დიდი შაბათი მარხვის დღეა. მონასტრის წესდების თანახმად, დიდმარხვის დროს დაშვებულია ცხელი, უზეთო საკვები, ხოლო ერისკაცებს - მცენარეული ზეთით შეზავებული ცხელი საკვები.