აღდგომის დღესასწაულზე პოლიცია ეკლესიებთან შერჩევით შეამოწმებს უკრაინელების ნივთებს
პოლიციის ეკიპაჟები მორიგეობას განახორციელებენ იმ ადგილებთან ახლოს, სადაც რელიგიური მსახურება ტარდება.
ქრისტეს ბრწყინვალე აღდგომის დღესასწაულზე, უკრაინის ეროვნული პოლიცია, უსაფრთხოების ზომების გაძლიერებით, მოქალაქეების ნივთების შერჩევით შემოწმებას ჩაატარებს. ამის შესახებ „ინტერფაქს-უკრაინასთან“ ინტერვიუში ეროვნული პოლიციის პრესსპიკერმა იულია გირდვილისმა განაცხადა.
პოლიციის თანამშრომლები მორიგეობას ეკლესიებთან, ქუჩებსა და გზებთან განახორციელებენ.
„აღდგომის დღესასწაულის დროს, ეროვნული პოლიცია, როგორც ყოველ წელს, უსაფრთხოების ზომებს ამკაცრებს. პოლიციის ეკიპაჟები განლაგდებიან იმ ადგილებთან ახლოს, სადაც რელიგიური მსახურება ტარდება. „პოლიციის თანამშრომლებმა შეიძლება ჩაატარონ მოქალაქეების ნივთების შერჩევითი ზედაპირული ჩხრეკა“, - განუცხადა მან სააგენტოს.
გირდვილისმა ასევე განაცხადა, რომ საომარი მდგომარეობის დროს შესაძლოა გარკვეული შეზღუდვები დაწესდეს, კერძოდ, რელიგიური მსახურების გრაფიკი კომენდანტის საათის შესაბამისად იქნა ადაპტირებული.
გარდა ამისა, საგანგებო სიტუაციების სამსახურმა განაცხადა, რომ საბრძოლო მორიგეობაში 6 ათასი თანამშრომელი იქნება. საჭიროების შემთხვევაში, მათი რაოდენობა გაორმაგდება.
როგორც მჟკ-მა დაწერა, კიევის ხელისუფლებამ რელიგიურ ლიდერებს სააღდგომო წირვა-ლოცვის ონლაინ ჩატარებისკენ მოუწოდა.