იერუსალიმის პატრიარქი მოლდოვას ეკლესიის იერარქის გამო შეშფოთებას გამოთქვამს
იერუსალიმის პატრიარქმა თეოფილე III-მ განაცხადა, რომ შეშფოთებულია მოლდოვაში, ბალტიისა და ფალესტის მთავარეპისკოპოს მარკელთან დაკავშირებული სიტუაციით, რომელსაც ხელისუფლებამ არ მისცა იერუსალიმში წმინდა ცეცხლის ჩამოსატანად გაფრენის უფლება. ამის შესახებ „რია ნოვოსტი“ წერს.
„არქიეპისკოპოს მარკელის გამგზავრების დაგვიანება შეშფოთების მიზეზია“, - განაცხადა პატრიარქმა თეოფილემ მომლოცველებთან შეხვედრისას სიტყვით გამოსვლისას.
როგორც მჟკ წერს, მთავარეპისკოპოსი მარკელი აეროპორტში ორჯერ დააკავეს და ახსნა-განმარტების გარეშე არ მისცეს იერუსალიმისკენ მიმავალ რეისზე ასვლის უფლება.