წმინდა ცეცხლის სასწაულის უარყოფა ეშმაკის პროვოკაციაა, - ბერძენი თეოლოგი
წმინდა ცეცხლის ზებუნებრივი ბუნების მრავალი მტკიცებულება არსებობს. ფოტო: открытые источники წმინდა ცეცხლის ზებუნებრივი ბუნების მრავალი მტკიცებულება არსებობს. ფოტო: открытые источники
ბერძენმა თეოლოგმა მამა ანასტასიოს გოცოპულოსმა ისაუბრა წმინდა ცეცხლის გადმოსვლის სასწაულის ისტორიულ მტკიცებულებებზე.
ცნობილმა ბერძენმა თეოლოგმა და მართლმადიდებელმა მწერალმა, მღვდელმა ანასტასიოს გოცოპულოსმა, გამოაქვეყნა მჟკ-ის ბერძნული ფილიალის შესახებ, რომელშიც მან დეტალურად უარყო იერუსალიმში წმინდა ცეცხლის გადმოსვლის სასწაულის უარყოფის მცდელობები და ასეთ მცდელობებს ეშმაკის პროვოკაცია უწოდა.
„ყოველ წელს, მარხვისა და დიდი კვირის განმავლობაში, ეშმაკი ცდილობს მორწმუნეების ცდუნებას. მისი ერთ-ერთი ყველაზე მონოტონურად განმეორებადი პროვოკაცია იერუსალიმში ჩვენი უფლის სიცოცხლის მომცემი საფლავიდან გამომავალი წმინდა სინათლის დიდი, უნიკალური სასწაულის უარყოფაა“, - ხაზგასმით აღნიშნა მღვდელმა.
მამა ანასტასიოსმა აღნიშნა, რომ წმინდა ცეცხლის გადმოსვლის შესახებ არსებობს უდავო ისტორიული მტკიცებულებები, რომლებიც მე-4 საუკუნიდან დღემდე პერიოდს მოიცავს. თავის სტატიაში მან განსაკუთრებით გაუსვა ხაზი, რომ რა მეთოდებიც არ უნდა იქნას გამოყენებული ამ სასწაულის უარყოფისთვის, მისი ნამდვილობა სადავო არ არის.
თეოლოგი მოიხსენიებს ინჟინერ-არქიტექტორის, ჰარის სკარლაკიდისის კვლევას „წმინდა ნათელი, აღდგომის ნათელის ქრისტეს საფლავზე ჩამოსვლის სასწაული“ (ათენი, მე-7 გამოცემა, 2021), რომელშიც შეგროვებული და სისტემატიზებულია 85 ისტორიული ჩვენება წმინდა ცეცხლის გადმოსვლის შესახებ მე-4-დან მე-16 საუკუნემდე.
„მე მას მრავალმხრივსა და მრავალფეროვანს ვუწოდებ, რადგან მისი გამოვლინებები ერთგანზომილებიანი არ არის: სასწაულებრივად ანთებულია წმინდა საფლავის ცენტრალური ლამპარი, ზოგჯერ აღდგომის ეკლესიის ლამპარები ან სანთლები, რომლებსაც მორწმუნეები ხელში უჭირავთ“, - წერს მამა. ანასტასიოსი, რომელიც განმარტავს წმინდა ცეცხლის სასწაულის გამოვლინების სხვადასხვა ფორმას.
მღვდელი განსაკუთრებით აღნიშნავს წმინდა ცეცხლის უნიკალურ თვისებას მისი გადმოსვლიდან პირველივე წუთებში: „როგორ ავხსნათ ფიზიკის კანონების გამოყენებით ის ფაქტი, რომ წმინდა ცეცხლი ანათებს, მაგრამ არ წვავს მისი გადმოსვლის პირველივე წუთებში? ყოველწლიურად ვხედავთ, რამდენი მორწმუნე ეხება მას, მიაქვს სახესთან (და ზოგიერთი მათგანი სქელი წვერითაც კი!) წმინდა ცეცხლით დანთებული 33 სანთლის შეკვრის ალი და არ იწვება?“
აღსანიშნავია, რომ წმინდა ცეცხლის სასწაულის დამადასტურებელი ისტორიული მტკიცებულებები ეკუთვნის რელიგიური ტრადიციების ფართო სპექტრის წარმომადგენლებს - არა მხოლოდ მართლმადიდებლებს, არამედ კათოლიკეებს, მონოფიზიტებს და მუსლიმებსაც. მამა ანასტასიოსი შთამბეჭდავ ჩამონათვალს იძლევა 85 ავტორის ეროვნული წარმომავლობის შესახებ, რომლებიც წმინდა ნათელს მოწმობენ: ფრანგები (17), ინგლისელები (9), ბიზანტიელი ბერძნები (8), იტალიელები (7), მუსლიმი არაბები (7), გერმანელები (6), ეთიოპელები (5), სომხები (5), რუსები (4), სპარსელები (4), ისლანდიელები (3), ეგვიპტელი კოპტები (2), ერაყელები (ქალდეველები) (2), კვიპროსელები, სირიელები, მოლდაველები, ბელგიელ-ფლამანდიელები, ავსტრიელები და შვეიცარიელები.
ბერძენი თეოლოგი ასევე იხსენებს 1579 წლის ცნობილ ისტორიულ მოვლენას, როდესაც ოსმალეთის ხელისუფლებამ მართლმადიდებელ პატრიარქს წმინდა საფლავის ეკლესიაში შესვლის უფლება არ მისცა და ცერემონიის ჩატარების უფლება სომეხ (მონოფიზიტ) პატრიარქს გადასცა. „წმინდა ცეცხლის გადმოსვლისას, ის „გადმოვიდა“ აღდგომის ეკლესიის ცენტრალურ შესასვლელთან მდებარე სვეტიდან და აანთო მართლმადიდებლების ლამპრები, რომლებიც ეკლესიის გარეთ იყო ჩაკეტილი. სასწაულის მხილველმა მუსლიმმა ტუნორმა აღიარა ქრისტე და მისი სახელისთვის მოწამეობრივი სიკვდილი მიიღო“, - წერს მამა ანასტასიოსი. მღვდლის თქმით, ეს ბზარიანი სვეტი დღემდე სასწაულის უტყუარი მოწმეა.
სტატიის დასასრულს, მღვდელს მოჰყავს სპარსელი მეცნიერისა და ენციკლოპედისტის, ალ-ბირუნის (973-1048) დეტალური ჩვენება, რომელიც 150-ზე მეტი სამეცნიერო ნაშრომის ავტორია. თავის ნაშრომში „ძველი წეს-ჩვეულებების ქრონოლოგია“ (1000 წ.), მეცნიერმა დაწერა წმინდა ცეცხლის წარმოშობის, როგორც ფენომენის შესახებ, რომელიც გაოცებას იწვევს ბუნებისმეტყველების სკეპტიკურად განწყობილ მკვლევარებშიც კი.
ალ-ბირუნი დეტალურად აღწერს სასწაულისთვის მომზადების პროცედურას, როდესაც მუსლიმურმა ხელისუფლებამ თავად შეამოწმა წმინდა საფლავი, დალუქა იგი და განათავსა თავისი სანთლები, ასევე ახსენებს ერთ-ერთი სულთნის მცდელობას, უარყოს სასწაული სანთლის ფითილების სპილენძის მავთულით ჩანაცვლებით, რომელიც, მიუხედავად ამისა, აინთო, როდესაც წმინდა ცეცხლი გადმოვიდა.
„ამ ზეციური ცეცხლის იმ დღეს გადმოსვლა, რომელიც გარკვეულ დროსა და ადგილას ბრუნდება, ჩვენი გაოცების მიზეზი ხდება“, - - ციტირებს მამა ანასტასიოსი სპარსელი მეცნიერის სიტყვებს, ადასტურებს, რომ სხვა რელიგიების წარმომადგენლებმა და მეცნიერებმაც კი აღიარეს ამ დიდი ქრისტიანული სასწაულის ნამდვილობა.