ზელენსკიმ უკრაინელი ხალხისადმი სააღდგომო მიმართვა ჩაწერა
2025 წლის 20 აპრილს ვოლოდიმირ ზელენსკიმ კიევის წმინდა სოფიას ტაძრის ფონზე ვიდეომიმართვა გამოაქვეყნა, რომელშიც უკრაინელებს აღდგომა მიულოცა.
მასში ზელენსკიმ გაიხსენა, რომ უკრაინაში სრულმასშტაბიანი ომი 1152 დღეა მიმდინარეობს. მისი თქმით, „რაღაც უხილავი, მაგრამ შენში ძალიან ძლიერი“ არ აძლევს მას დანებების საშუალებას და „ეუბნება, სად იპოვოს სინათლე, რათა არ დაიკარგოს“.
პრეზიდენტის თქმით, მას ესმის, რომ მას „იგივე ღირებულებები“ აქვს, რაც უკრაინელ მამაკაცებსა და ქალებს და ასევე გაახმოვანა თავისი აზრები, რომ ღმერთი არის „ნება, გამძლეობა, თანაგრძნობა და ადამიანობა“.
ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ წელს „ყველა ქრისტიანული კონფესიის უკრაინელი აღდგომას ერთ თარიღზე: ერთად აღნიშნავს“ და ასევე აღნიშნა, რომ „ჩვენთვის შთაგონებას აღდგომის სიმბოლო და ქრისტეს აღდგომის ისტორია გვაძლევს“.
მან გამოთქვა რწმენა, რომ „რთულ დროს გადამწყვეტი არა მხოლოდ იარაღის გამარჯვებაა, არამედ უპირველეს ყოვლისა, სულის გამარჯვება“.
„ჩვენი გამარჯვება, ჩვენი სულის გამარჯვებაა. დაე, ეს ყველაფერი ახდეს. ღმერთი დაგვეხმაროს ამაში. იყოს მშვიდობა. გაუმარჯოს უკრაინას“, - დაასრულა სიტყვა ზელენსკიმ.