„95-ე კვარტალში“ აღდგომას დასცინეს
„95-ე კვარტლის“ მსახიობმა და მოქმედი პრეზიდენტის, ზელენსკის დიდი ხნის მეგობარმა, ევგენი კოშევოიმ, უკრაინელებს აღდგომა სოციალურ ქსელში უნიკალური ფორმით მიულოცა.
მან მელოტ თავზე წაისვა თეთრი შაქრის გლაზური ფერადი მოსართავით, რომელსაც ტრადიციულად ხატისპურის (სააღდგომო ნამცხვრების) დასამზადებლად იყენებენ.
მსახიობის მიერ გამოქვეყნებულ ვიდეოში მან ყველას „გემრიელი პასექი“ უსურვა და თავზე სავარცხელი გადაიტარა.
გავიხსენოთ, რომ ხატისპური (კულიჩი) ტრადიციული სააღდგომო პურია, რომელიც ქრისტეს აღდგომის დღესასწაულის სიმბოლოა.
ხატისპური საეკლესიო არტოსის „ხელნაკეთ“ ანალოგად ითვლება, განსაკუთრებული წმინდა პურისა, რომელიც აღდგომას ეკლესიაში აკურთხებენ და მთელი ბრწყინვალე კვირის (აღდგომის შემდგომი კვირის) განმავლობაში ღია საკურთხევლის კარის წინ ინახება. ბრწყინვალე კვირის შაბათს იჭრება და მორწმუნეებს ურიგებენ.
არტოსი ხალხში ქრისტეს ყოფნის სიმბოლოა. არტოსის ტრადიცია სამოციქულო დროიდან იღებს სათავეს, როდესაც ქრისტეს მოწაფეები იესოს სუფრასთან ადგილს და პურის ნაჭერს უტოვებდნენ, ახსოვდათ მისი აღთქმა, რომ ყოველთვის მათთან იქნებოდა. ეს პური წმინდად ითვლება, რადგან ის თავად ქრისტეს განასახიერებს, რომელმაც საკუთარ თავს „სიცოცხლის პური“ უწოდა (იოანე 6:35).
ხატისპური (კულიჩი) არტოსის საეკლესიო ტრადიციის გაგრძელებაა.
მანამდე, მჟკ-მა დაწერა, რომ „95-ე კვარტალმა“ ეკლესიის შესახებ ღვთისმგმობი ვიდეო გადაიღო. უკრაინის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ კომიკოსების წინააღმდეგ სარჩელი შეიტანა, თუმცა მათ ბოდიშის მოხდაზე უარი თქვეს.