თავის ბოლო მიმართვაში რომის პაპმა ფრანცისკემ უკრაინაში მშვიდობისკენ მოუწოდა
რომაული ეკლესიის ხელმძღვანელმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „მშვიდობა შეუძლებელია იქ, სადაც არ არის რელიგიური თავისუფლება, სადაც არ არის აზრისა და სიტყვის თავისუფლება, სადაც არ არის პატივისცემა სხვისი აზრის მიმართ“.
2025 წლის 20 აპრილს, აღდგომის კვირას, პაპმა ფრანცისკემ მორწმუნეებსა და ყველა კეთილი ნების ადამიანს ტრადიციული სააღდგომო ქადაგებით Urbi et Orbi („ქალაქისა და მსოფლიოსთვის“) მიმართა, რომელიც მისი თხოვნით წმინდა მამის ცერემონიების წამყვანმა, მთავარეპისკოპოსმა დიეგო რაველიმ წაიკითხა. როგორც გაირკვა, ეს იყო პაპის ბოლო მესიჯი, რომელიც მეორე დღეს გარდაიცვალა. Vatican News-ის ცნობით, თავის ბოლო საჯარო გამოსვლაში რომის პაპმა ფრანცისკემ უკრაინაში შექმნილ ვითარებას შეეხო და სამართლიანი და მდგრადი მშვიდობისკენ მოუწოდა.
„აღმდგარი ქრისტე აღდგომის მშვიდობის ნიჭით დააჯილდოოს დიდი ხნის ტანჯული უკრაინა და წაახალისოს ყველა, ვინც ჩართულია სამართლიანი და მდგრადი მშვიდობის მიღწევის პროცესში, გააგრძელონ ძალისხმევა“, - განაცხადა პაპმა ფრანცისკემ თავის ბოლო მიმართვაში.
აწ მიცვალებულმა პაპმა განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმო შეიარაღების საკითხს: „მშვიდობა შეუძლებელია ნამდვილი განიარაღების გარეშე! თითოეული ერის მიერ საკუთარი თავდაცვის უზრუნველყოფის აუცილებლობა არ შეიძლება გადაიზარდოს ზოგად შეიარაღებულ რბოლაში“.
თავის ბოლო გამოსვლაში პაპმა ფრანცისკემ მოუწოდა მსოფლიო პოლიტიკურ ლიდერებს, „არ დაემორჩილონ შიშის ლოგიკას, რომელიც მათ სხვების პრობლემებისგან ზურგის შექცევისკენ აიძულებს“ და ამის ნაცვლად, რესურსები გამოიყენონ გაჭირვებულთა დასახმარებლად და შიმშილთან საბრძოლველად.
„არასდროს დავუშვათ კომპრომისზე ჰუმანურობის პრინციპთან დაკავშირებით, რომელიც ჩვენი ყოველდღიური ქმედებების ქვაკუთხედი უნდა იყოს“, - ხაზი გაუსვა პაპმა და დაგმო მშვიდობიან მოსახლეობასა და ჰუმანიტარულ მუშაკებზე თავდასხმები.
თავისი ბოლო მიმართვის დასასრულს, ვატიკანის მეთაურმა იმედი გამოთქვა, რომ აღდგომა „ხელსაყრელი შემთხვევა იქნება სამხედრო ტყვეებისა და პოლიტიკური პატიმრების გასათავისუფლებლად“.