აშშ-ის ვიცე-პრეზიდენტმა ვატიკანში მშვიდობასა და რელიგიურ თავისუფლებაზე ისაუბრა
ვენსსა და ვატიკანის სახელმწიფო მდივანს, კარდინალ პაროლინს შორის შეხვედრა. ფოტო: Ватикан ньюс ვენსსა და ვატიკანის სახელმწიფო მდივანს, კარდინალ პაროლინს შორის შეხვედრა. ფოტო: Ватикан ньюс
ამერიკელი პოლიტიკოსი კარდინალ პაროლინს წმინდა პეტრეს ბაზილიკაში უფლის ვნების წირვაზე დასწრების შემდეგ შეხვდა.
2025 წლის 19 აპრილს, ამერიკის შეერთებული შტატების ვიცე-პრეზიდენტი ჯ.დ. ვენსი შეხვდა ვატიკანის სახელმწიფო მდივანს, კარდინალ პიეტრო პაროლინს და მთავარეპისკოპოს პოლ რიჩარდ გალაგერს, რათა განეხილათ მშვიდობა, რელიგიური თავისუფლება და მიგრაცია, იტყობინება Vatican News.
დიდი შაბათის დილით აშშ-ის ვიცე-პრეზიდენტი ვატიკანის სახელმწიფო სამდივნოში კარდინალმა პაროლინმა მიიღო, რომელსაც თან ახლდა სახელმწიფოებთან და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ურთიერთობების მდივანი, მთავარეპისკოპოსი გალაგერი, ნათქვამია წმინდა საყდრის პრესსამსახურის შაბათის განცხადებაში.
„გულითადი საუბრის დროს გამოითქვა კმაყოფილება წმინდა საყდარსა და ამერიკის შეერთებულ შტატებს შორის არსებული კარგი ორმხრივი ურთიერთობების გამო და კიდევ ერთხელ დადასტურდა რელიგიისა და სინდისის თავისუფლების უფლების დაცვისადმი საერთო ვალდებულება“, - ნათქვამია განცხადებაში.
„შედგა მოსაზრებების გაცვლა საერთაშორისო ვითარებასთან დაკავშირებით, განსაკუთრებით ომის, პოლიტიკური დაძაბულობისა და რთული ჰუმანიტარული სიტუაციების შედეგად დაზარალებული ქვეყნების საკითხთან დაკავშირებით, განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა მიგრანტებზე, ლტოლვილებსა და პატიმრებზე“, - ნათქვამია დოკუმენტში.
ასევე განიხილეს ორმხრივი ინტერესის მქონე სხვა საკითხები. შეხვედრის დასასრულს, გამოითქვა იმედი სახელმწიფოსა და შეერთებულ შტატებში კათოლიკურ ეკლესიას შორის მშვიდობიანი თანამშრომლობის შესახებ, რომლის ფასდაუდებელი მსახურებაც ყველაზე დაუცველი ადამიანების მიმართ აღინიშნა.
აშშ-ის ვიცე-პრეზიდენტმა, ოჯახთან ერთად, ასევე მიიღო მონაწილეობა უფლის ვნების საზეიმო ლიტურგიაში, რომელიც დიდი პარასკევის საღამოს წმინდა პეტრეს ბაზილიკაში გაიმართა.