დუმენკომ მეუ-ში 9000 სამრევლო დაითვალა
,,ვერხოვნა რადას’’ არხთან ინტერვიუში მეუ-ს ხელმძღვანელმა, ეპიფანე დუმენკომ, განაცხადა, რომ მის სტრუქტურაში დაახლოებით 9000 თემია.
მისი თქმით, ეკლესიების მეუ-სთვის გადაცემა „სიყვარულით“ ხდება.
„მნიშვნელოვანია, რომ პროცესი თანდათანობით, მშვიდობიანად გაგრძელდეს, რადგან ჩვენ გვესმის, რომ რუსეთისთვის მნიშვნელოვანია აქ შიდა მტრობის გაღვივება“, - თქვა სერგეი პეტროვიჩმა.
მან აღნიშნა, რომ „ზოგჯერ ინციდენტები იმიტომ ხდება, რომ ადამიანები ვართ“, თუმცა უარი თქვა ამ „ინციდენტების“ მიზეზზე კომენტარის გაკეთებაზე.
„საერთო ჯამში, ეს პროცესი მშვიდობიანად, წყნარად და სიყვარულით მიმდინარეობს“, - ირწმუნება დუმენკო.
მან თქვა, რომ ის ცდილობს ააშენოს „ნამდვილი, დამოუკიდებელი ეკლესია, რომელიც საუკუნეების განმავლობაში იარსებებს და დაადასტურებს ჩვენს უკრაინის დამოუკიდებლობას“.
მისი თქმით, ასეთი რელიგიური ნაგებობის მშენებლობა სახელმწიფოსთვის ძალიან აუცილებელია: „ეს მნიშვნელოვანია, რადგან ეკლესია მნიშვნელოვან როლს ასრულებს, ეს (ტომოსის მიღება - რედ.) ისტორიული გადაწყვეტილება იყო, რადგან ის ორ ფრთას ჰგავს: სახელმწიფოებრივ დამოუკიდებლობას და ეკლესიის დამოუკიდებლობას“.
გავიხსენოთ, რომ როდესაც მეუ ჩამოყალიბდა, მას ნომინალურად დაახლოებით 6000 სამრევლო ჰქონდა (4500 კიევის საპატრიარქოში და 1500 უამე-ში). 2024 წლის აპრილში, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის სინოდმა განაცხადა, რომ მეუ-ს წარმომადგენლებმა დაახლოებით 1500 ეკლესია მიითვისეს. მან არ დააკონკრეტა, ნიშნავდა თუ არა დუმენკოს სიტყვები იმას, რომ მეუ-მ ბოლო ერთი წლის განმავლობაში კიდევ 1500 დაიკავა.