დუმენკო: უმე-ის მღვდლები ამბობენ, რომ ისინი ამჯობინებენ თავიანთი წოდების ჩამორთმევას, ვიდრე ჩვენთან შემოერთებას
22 April 15:21
სერგეი დუმენკო. ფოტო: скриншот ютуб-канала «Ми – Україна» სერგეი დუმენკო. ფოტო: скриншот ютуб-канала «Ми – Україна»
ეპიფანე ჩიოდა, რომ უმე-ის მღვდლებსა და მრევლს არ სურდათ მეუ-ში გაწევრიანება.
გამოცემა „აპოსტროფთან“ ინტერვიუში მეუ-ს ხელმძღვანელმა ეპიფანე დუმენკომ დაიჩივლა, რომ უმე-ის სასულიერო პირები და მორწმუნეები მის ორგანიზაციაში არ გადადიან. ის ამას იმით ხსნის, რომ ისინი „რუსული სამყაროს“ მიმდევრები გახდნენ.
„სამწუხაროდ, უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას(მეუ) ბევრი სასულიერო პირი არ უერთდება. „რუსული სამყაროს“  იდეოლოგიამ, სამწუხაროდ, ძალიან ღრმად შეაღწია როგორც სასულიერო პირების, ასევე რიგითი მორწმუნეების აზროვნებაში, რომლებიც ცდილობენ ბოლომდე ერთგულები დარჩნენ მოსკოვის საპატრიარქოს მიმართ“, - თქვა დუმენკომ.
მისი თქმით, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია, სავარაუდოდ, დარწმუნებულია, „რომ მოსკოვის გარეშე ხსნა არ არსებობს, რომ მადლი მოდის მოსკოვიდან, რომ იქ ხსნაა“ და „ისინი უკვე გახდნენ „რუსული სამყაროს“ იდეოლოგიის  მტკიცე მიმდევრები“.
მან თქვა, რომ „ბევრი სასულიერო პირია, რომლებიც მზად არიან საერთოდ დატოვონ სამღვდელოება, მაგრამ არა უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიაში შეერთებისთვის“.