უმე-ის ეპისკოპოსმა ვერხნი სტანივცის დევნილ თემში სააღდგომო წირვა აღავლინა
თემმა, რომელსაც მებრძოლებმა ლაზარეს შაბათს წაართვეს ტაძარი, აღდგომას ივანო-ფრანკოვსკის ეპისკოპოსთან ერთად აღნიშნა.
ბუკოვინის სოფელ ვერხნი სტანივცის წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის თემში, რომელსაც ლაზარეს შაბათის წინა დღეს ეკლესია იძულებით წაართვეს, სააღდგომო წირვას ივანო-ფრანკოვსკის ეპისკოპოს ნიკიტას ხელმძღვანელობით დაესწრნენ, - მჟკ-ს აცნობეს თების წევრებმა.
წირვა ადგილობრივ კაფეში ჩატარდა, რომელიც ამ მიზნით ერთ-ერთმა მრევლმა გამოყო.
გარდაუვალი გარემოებების მიუხედავად, დაახლოებით ას ორმოცდაათი მრევლი შეიკრიბა წირვაზე სააღდგომო კალათებით. ეპისკოპოსმა ნიკიტამ თავის ქადაგებაში აღნიშნა, რომ წირვაზე მოსული მორწმუნეთა დიდი რაოდენობა მოწმობს იმ ფაქტს, რომ „ვერხნიე სტანოვსკის მოსახლეობას ესმის, სად არის ჭეშმარიტი ეკლესია“.
სამწყსოსადმი მიმართვაში ეპისკოპოსმა პარალელი გაავლო ადრეულ ქრისტიანებთან: „პირველი ქრისტიანები ლოცულობდნენ არა მხოლოდ მიცვალებულთა საფლავებთან. ისინი ლიტურგიას ტყეებში აღასრულებდნენ, სადაც კი შეეძლოთ. ძალიან ხშირად ისინი ლოცულობდნენ იმ ადგილას, სადაც მსხვერპლს სწირავდნენ არა ჭეშმარიტ ღმერთს, არამედ კერპებს“.
ეპისკოპოსმა იმედი გამოთქვა, რომ ისინი, ვინც ამჟამად უკანონოდ იკავებენ წმინდა ნიკოლოზის სახელობით ეკლესიას, „გული მოულბებათ, ჭეშმარიტებას შეიმეცნებენ და ჭეშმარიტი ეკლესიის წიაღში დაბრუნდებიან“.
ეპისკოპოსმა ასევე მოუწოდა მრევლს, სირთულეების მიუხედავად, ეკლესიის ერთგულები დარჩენილიყვნენ და „სწორად გაეგოთ ქრისტეს აღდგომა და ვნების კვირის მოვლენები, გაიხსენონ საშინელი მსხვერპლი, რომელიც ქრისტემ ჯვარზე გაიღო მთელი კაცობრიობისთვის“.
ადრე, რუსეთის მართლმადიდებელ ქრისტიანთა კავშირმა დაწერა, რომ ვერხნიე სტანივციში მიტროპოლიტმა მელეტიმ დევნილი თემისთვის შენობა აკურთხა.
გავიხსენოთ, რომ ვერხნიე სტანივცის წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიის სასულიერო პირებმა მხოლოდ პოლიციის დახმარებით შეძლეს. თავდასხმა 12 აპრილს, ლაზარეს შაბათს მოხდა. ეკლესიის ხელში ჩაგდების პირველი მცდელობა, რომელიც OCU-ს სასულიერო პირმა რ. გრიშჩუკმა და მისმა თანამზრახველებმა 8-9 აპრილის ღამეს განახორციელეს, წარუმატებელი აღმოჩნდა; მრევლმა ისინი ეკლესიიდან გაყარა.