პატრიარქები პორფირი და კირილი მოსკოვში პან-მართლმადიდებლურ ერთობას განიხილავენ
პატრიარქი კირილი და პატრიარქი პორფირი. ფოტო: пресс-служба РПЦ პატრიარქი კირილი და პატრიარქი პორფირი. ფოტო: пресс-служба РПЦ
პატრიარქმა კირილმა ხაზი გაუსვა, რომ სერბულ და რუსულ ეკლესიებს შორის ურთიერთობები განსაკუთრებული ხასიათისაა.
2025 წლის 22 აპრილს სერბეთის პატრიარქი პორფირი მოსკოვში შეხვდა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარს, პატრიარქ კირილს, იტყობინება მოსკოვის საპატრიარქოს პრესსამსახური.
პატრიარქმა კირილმა სერბეთის წინამძღვარს უფლისგან შეწევნა უსურვა სერბეთის ეკლესიის, სერბი ხალხისა და მთელი მართლმადიდებლობის საკეთილდღეოდ მსახურებაში.
„მოხარული ვარ, რომ ახლა ერთად ვართ აქ, მოსკოვში, ჩვენი უფლის იესო ქრისტეს აღდგომის სიხარულს ვიზიარებთ, რომელიც არის კაცობრიობისა და თითოეული ჩვენგანის აღდგომა, თუ გვაქვს რწმენა, თავმდაბლობა და ღმერთის იმედი. „ყოველთვის არის ცდუნებები და პრობლემები, მაგრამ ქრისტეს აღდგომა არის ჭეშმარიტი და უცვლელი ფაქტი, ახლა და მარადიულად და უკუნითი უკუნისამდე“, - განაცხადა სერბეთის ეკლესიის წინამძღოლმა თავის პასუხში.
პატრიარქმა პორფირიმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ რუსეთისა და სერბეთის ეკლესიებს შორის კარგი ურთიერთობა ყველა მართლმადიდებლისთვის კარგი მაგალითია. „გმადლობთ თქვენი სიყვარულისთვის, ღმერთმა მოგცეთ ჯანმრთელობა და უფლისგან შეწევნა თქვენ და თქვენს კოლეგებს - ეპისკოპოსებს, მღვდლებს და ყველა რუს მართლმადიდებელს. ქრისტე აღსდგა!“ - მიმართა მან პატრიარქ კირილს.
გავრცელებული ინფორმაციით, საუბარი „მოიცავდა ფართო სპექტრის თემებს, რომლებიც ეხება პანმართლმადიდებლურ ერთიანობას და ეკლესიათაშორის ურთიერთობებს, ასევე ორმხრივი ინტერესის მქონე სხვა საკითხებს“.