მართლმადიდებელმა ოდესელებმა პატივი მიაგეს ივერიის ღვთისმშობლის ხატს
მორწმუნე ოდესელები ივერის მამაკაცთა მონასტერში. ფოტო: ვიდეოს სკრინშოტი ოდესის ეპარქია მორწმუნე ოდესელები ივერის მამაკაცთა მონასტერში. ფოტო: ვიდეოს სკრინშოტი ოდესის ეპარქია
მიტროპოლიტმა აგათანგელმა წირვის შემდეგ სამწყსო დალოცა.
2025 წლის 22 აპრილს, ბრწყინვალე სამშაბათს, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ოდესის ეპარქიის მორწმუნეებმა ლოცვით პატივი მიაგეს ივერიის ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ხატს. ეპარქიის პრესსამსახურმა ოდესაში, ივერსკის მონასტერში საზეიმო წირვის ვიდეო გამოაქვეყნა.
ოდესისა და იზმაილის მიტროპოლიტმა აგათანგელმა, ეპარქიის  ეპისკოპოსებისა და მღვდლების თანამონაწილეობით, აღდგომის წესით საღმრთო ლიტურგია აღავლინა.
ივერიის ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ხატი მართლმადიდებლურ სამყაროში ერთ-ერთი ყველაზე პატივცემული ხატია. ამ ხატის პატივსაცემად ზეიმი წელიწადში რამდენჯერმე იმართება. ერთ-ერთი მათგანი ყოველ აღდგომის სამშაბათს აღინიშნება.
წირვის შემდეგ მიტროპოლიტმა აგათანგელმა შეკრებილებს ნაკურთხი წყალი შეასხურა და სამწყსო დალოცა, ღმერთს კი ამ დღეებში მორწმუნეების, მათი ოჯახებისა და ოდესის ყველა მაცხოვრებლის მფარველობა შესთხოვა.