სტავჩანიში, მეუ-მ წმინდა მიქაელის ეკლესია მიიტაცა
მეუ-ს სასულიერო პირმა და აქტივისტებმა მრევლი ეკლესიიდან გააძევეს. ფოტო: СПЖ მეუ-ს სასულიერო პირმა და აქტივისტებმა მრევლი ეკლესიიდან გააძევეს. ფოტო: СПЖ
მეუ-ს აქტივისტები წირვის დროს ეკლესიაში შევიდნენ და მრევლი უბრალოდ გამოყარეს.
2025 წლის 21 აპრილს, ბრწყინვალე ორშაბათს, ბუკოვინის სოფელ სტავჩანიში, მეუ-ს აქტივისტებმა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მთავარანგელოზ მიქაელის სახელობის ტაძარი დაიკავეს, - განუცხადეს წყაროებმა მჟკ-ს.
მრევლის წევრების თქმით, საზოგადოების პოზიციის მიუხედავად, ხელისუფლებამ ეკლესია უკანონოდ ხელახლა დაარეგისტრირა მეუ-ში, ამიტომ აქტივისტები, რომლებსაც სხვა სოფლიდან მეუ-ს სასულიერო პირი ხელმძღვანელობდა, ეკლესიაში მივიდნენ, „რათა მიეღოთ ის, რაც მათი იყო“. წირვის დროს ეკლესიაში დაახლოებით ორი ათეული მამაკაცი შევიდა და მრევლი უბრალოდ ქუჩაში გაყარა. იმ დროს ეკლესიაში ძირითადად ხანშიშესული ქალები იყვნენ და მათ არაფრის გაკეთება არ შეეძლოთ უხეში ფიზიკური ძალის წინააღმდეგობის გასაწევად.
ორი დღის შემდეგ, ეკლესიის მოძღვარი, დეკანოზი ვიაჩესლავ გოგოლი, პოლიციამ გააჩერა და ტაძრის ეკლესიაში გამოცხადება უბრძანა.
2025 წლის თებერვალში, მეუ-ს სასულიერო პირმა გრიშჩუკმა, რომელმაც ღამით ვერხნი სტანივცის ეკლესია დაიპყრო, სტავჩანიში ყალბი საზოგადოებრივი შეხვედრა მოაწყო. მოძღვარმა მაშინ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ გარდამავალ მთავრობას მხარი დაუჭირეს იმ ადამიანების უმრავლესობამ, ვინც მათ ხმა მისცა, ეკლესიაში არ დადიოდა.