რმე-ის აფრიკის საეგზარქოსოში მღვდელმსახურების კრება შედგა
აფრიკაში რმე-ს საეგზარხოსოს დაქვემდებარებულმა სამღვდელოებამ განიხილა საკითხი, რომელიც რეგიონში მართლმადიდებლობის პერსპექტივებს ეხება.
2022 წლის 30 და 31 იანვარს აფრიკის ეგზარხოსი პატრიარქის, კლინის მიტროპოლიტის ლეონიდეს ლოცვა- კურთხევით, სამხრეთ აფრიკის ეპარქიის დაქვემდებარებულ დასავლეთ კენიაში ჩატარდა ადგილობრივი სამღვდელოების კრება. ამაზე თავის ტელეგრამ-არხზე თქვა მიტროპოლიტმა ლეონიდემ.
30 იანვარს სამღვდელო კრება 24 კლირიკისთვის ჩატარებულ იქნა რმე-ს მღვდლის გიორგი მაქსიმოვის მიერ წმინდა პანტელეიმონის ტაძარში სოფელ ებუაიანგუში. განიხილეს მრავალი საკითხი, საეკლესიო ცხოვრების მოწყობასთან დაკავშირებით .
31 იანვარს ჩატარებულ იქნა სამღვდელო კრება ლუგარში და ნანდში, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო საერთო ჯამში 20-მა ადგილობრივმა მღვდელმა. განიხილეს საკითხები, რომლებიც ეხება მართლმადიდებლობის თანამედროვე მდგომარეობას და პერსპექტივებს აღნიშნულ რაიონებში.