დამსახურებების გამო: მეუ-ში ფილარეტის მიმართ „უკიდურესი იკონომია“ გამოხატეს
მეუ-ს სინოდმა „აკრძალა“ ფილარეტის თანამოაზრეები, ხოლო თავად მისი შეწყალება წარსულში დამსახურებების, ჯანმრთელობისა და ასაკის გათვალისწინების გამო გადაწყვიტა.
2022 წლის 2 თებერვალს მეუ-ს სინოდმა განიხილა ფილარეტისა და მისი თანამოაზრეების მიერ „კანონიკური წესრიგის“ დარღვევა. ამის შესახებ მეუ-ს საიტი იუწყება.
მეუ არ იტყობინება, კონკრეტულად რა პრეტენზიებს უყენებენ ფილარეტს, მაგრამ აღნიშნავს, რომ ადრე მას აკრძალული ჰქონდა „საეკლესიო მმართველობის საკითხების გადასაწყვეტად კრებების მოწვევა, ხელდასმის განხორციელება და ა.შ.“. მეუ-ს სინოდზე გადაწყვიტეს, რომ „მხოლოდ მაღალყოვლადუსამღვდელოესი ფილარეტის (დენისენკო) წარსულში დამსახურებების პატივისცემისა და მისი ასაკისა და ჯანმრთელობის მდგომარეობის გათვალისწინების გამო“ მის მიმართ გამოყენებული იყოს „უკიდურესი იკონომია და არ იყოს მიღებული კანონიკური რეაგირების უფრო მკაცრი ზომები ჩადენილი დარღვევების გამო“.
ამავე დროს მეუ-ს სინოდმა გადაწყვიტა კს უმე-დან ფილარეტის თანამოაზრეების დასჯა.
„ბელგოროდისა და ობოიანსკის ყოფილი მიტროპოლიტი იოასაფი (შიბაევი), ბელგოროდ-დნესტროვსკის ყოფილი მიტროპოლიტი ფილარეტი (პანკა) და ვალუისკის ყოფილი მიტროპოლიტი პეტრე (მოსკალიოვი) კანონიკური წესის უხეში დარღვევის, უკანონო კრებებსა და კიევში ეგრეთ წოდებულ სამღვდელმთავრო ქიროტონიებში მონაწილეობის გამო გამოძახებულები არიან უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის სასამართლოში ბრალდებებით, რომლებიც ითვალისწინებენ სამღვდლო ხარისხის ჩამორთმევას. სხდომაზე გამოუცხადებლობის შემთხვევაში, ისინი გასამართლებულები იქნებიან დაუსწრებლად“, - იუწყებოდა მეუ.
2019 წლიდან ფილარეტის მიერ „ხელდასხმულ“ კს უმე-ს „იერარქებს“ მეუ-ში უწოდებენ პირებს, რომლებიც „სამღვდელმთავრო ტიტულების, უფლებების ყაჩაღურად მიტაცებისა და სხვა ქმედებების გამო, რომლებიც მიმართული იყო უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიაში განხეთქილების პროვოცირებაზე“, „ექვემდებარებიან საეკლესიო სასამართლოში გადაცემასა და სამღვდლო ხარისხის ჩამორთმევას“.