ემე იერარქის წინადადებით, რუსეთის ეკლესიას 5 წლით უნდა შეუწყდეს ავტოკეფალია
ბერძენი მღვდელმთავარი დარწმუნებულია, რომ რუსეთის ეკლესია, აფრიკაში ეგზარქატის შექმნით, განხეთქილების გაღვივებაშია დამნაშავე.
2022 წლის 6 თებერვალს ელადის მართლმადიდებელი ეკლესიის პერისტერიის მიტროპოლიტი გრიგოლი გამოვიდა წინადადებით, რომ რუსეთის მართლმადიდებელ ეკლესიას ხუთი წლის ვადით შეუწყდეს ავტოკეფალია, იუწყება ბერძნული გამოცემა „დოგმა“.
ემე-ის იერარქის აზრით, რუსეთის ეკლესიას ხუთი წლით უნდა შეუწყდეს ავტოკეფალია და სასწრაფოდ უნდა იყოს მოწვეული სრულიადმართლმადიდებლური სინოდი „რუსული განხეთქილების“ რეგულირებისთვის, რომელიც წარმოიშვა აფრიკაში რმე-ის ეგზარქატის შექმნასთან დაკავშირებით.
მიტროპოლიტი გრიგოლს არალოგიკურად მიაჩნია რმე-ის გამოსვლა ალექსანდრიის საპატრიარქოს წინააღმდეგ, რადგამ მეუ-ს ავტოკეფალია ფანარიონმა მიანიჭა, ამიტომ პირველ რიგში მის წინააღმდეგ უნდა გამოსულიყვნენ.
ის დარწმუნებულია, რომ რაც რუსეთის ეკლესიამ აფრიკაში მოიმოქმედა, „იგივეს გააკეთებს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოსა და შემდგომში ელადის ეკლესიის ტერიტორიაზეც. მხოლოდ უნდა დაველოდოთ, როდის მოვლენ“.
მისი აზრით, ავტოკეფალია მოსკოვს 1589 წელს ორი პირობით მიაკუთვნეს - აწარმოონ მოღვაწეობა საკუთარი ტერიტორიის ფარგლებში და იურთიერთონ სხვა ეკლესიებთან. ეს ორი პირობა, თვლის ემე-ის იერარქი, მოსკოვის მიერ არ სრულდება და ფანარიონის მეთაურმა რმე-ს უნდა შეუწყვიტოს ავტოკეფალია ხუთი წლით და ჩამოართვას მიტროპოლიტის ხარისხი ლეონიდეს და არა რიგით მღვდლებს.
„ეს პრობლემა გადასაწყვეტია. მე გამოვედი წინადადებით და ვთქვი, რომ უნდა შეწყდეს, ხუთი წლით გამოცხადდეს გაუქმებულად რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალია. ეს ნიშნავს, რომ რუსეთის ეკლესიის ეპისკოპოსები ერთდროულად შევლენ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს სინოდში. ამ შემთხვევაში ისინი ვერ შეძლებენ ისეთი გადაწყვეტილებების მიღებას, როგორიც მათ მიიღეს დეკემბერში (ეგზარქატის შექმნა)“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა გრიგოლმა.