ცნობილი გახდა, სად და როდის ჩატარდება პენტარქიის „კრება“
ხუთი ადგილობრივი მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარი შეიძლება შეიკრიბონ, რომ დაგმონ რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესია აფრიკაში ეგზარქატის შექმნის გამო.
2022 წლის 10 თებერვალს ალექსანდრიის მართლმადიდებელი ეკლესიის კამერუნის მიტროპოლიტი გრიგოლი ყვებოდა, როდის და სად, მისი აზრით, ჩატარდება პენტარქიის „კრება“, იუწყება ბერძნული გამომცემლობა „დოგმა“.
მისი სიტყვებით, ხუთი ადგილობრივი ეკლესიის თათბირი ან ეგრეთ წოდებული პენტარქიის „კრება“, რომელმაც უნდა დაგმოს რმე-ის ეგზარქატის შექმნა აფრიკაში, აღდგომის დღესასწაულის წინ ჩატარდება.
ამ „კრებაში“ ჩაერთვებიან კონსტანტინოპოლის, ანტიოქიის, იერუსალიმის, ელადისა და კვიპროსის ეკლესიები.
ამ მომენტისთვის „კრების“ ჩატარების ადგილი ჯერ კიდევ საბოლოოდ დადგენილი არ არის. მიტროპოლიტ გრიგოლის აზრით, არჩევანი უნდა იყოს ისეთი ადგილებიდან, როგორიც არის ფანარიონი, ათონის წმინდა მთა ან შამბეზი.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ემე-ის იერარქი გამოვიდა წინადადებით რუსეთის ეკლესიისთვის ხუთი წლით ავტოკეფალიის შეწყვეტის შესახებ.