ალექსანდრიის პატრიარქი რუსეთის ეკლესიის ორ მღვდელს დასჯით ემუქრება
რმე-ის მღვდლებმა გიორგი მაქსიმოვმა და ანდრია ნოვიკოვმა უნდა შეწყვიტონ მღვდელმსახურება აფრიკის ტერიტორიაზე, თვლის პატრიარქი თეოდორე.
ალექსანდრიის პატრიარქი თეოდორე კანონიკური დასჯით დაემუქრა რმე-ის ორ კლირიკოსს, რომლებიც აფრიკაში მისიონერული მოღვაწეობით არიან დაკავებულები, იუწყება გამომცემლობა «Ромфея».
ლაპარაკია მღვდლებზე გიორგი მაქსიმოვზე და ანდრია ნოვიკოვზე, რომლებიც მიტროპოლიტ ლეონიდეს კურთხევით ხელმძღვანელობენ აფრიკაში რმე-ის საპატრიარქო ეგზარქატის მისიონერულ ჯგუფებს.
იუწყებიან, რომ პატრიარქმა თეოდორემ „უკანასკნელად“ მიმართა მოწოდებით ყველა მღვდელმსახურს, განსაკუთრებით კი მამა გიორგის და მამა ანდრიას, რომ ისინი დაუბრუნდნენ საეკლესიო წყობას, დაიცვან ეკლესიის კანონიკური წესები და სასწრაფოდ შეწყვიტონ მრევლთან ურთიერთობა.
მან მსოფლიო და ადგილობრივი ეკლესიები მთელი რიგი წესების დარღვევაში დაადანაშაულა და განაცხადა, რომ მისი მოთხოვნების შეუსრულებლობის შემთხვევაში „სასწრაფოდ გამოყენებული იქნება სანქციები, რომლებიც გათვალისწინებულია ზემოთაღნიშნული წესებით“.