Ბართლომეს აშინებს მესამე მსოფლიო ომი, რომელიც უკრაინიდან დაიწყება
2022 წლის 13 თებერვალს კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ, წმინდა გიორგის (სტამბოლის) საკათედრო ტაძრის მრევლის წინაშე ქადაგებისას ისაუბრა რუსეთ-უკრაინის საზღვარზე არსებულ ვითარებაზე, იუწყება romfea.gr.
მისი თქმით, ორ სახელმწიფოს შორის მზარდმა დაძაბულობამ შეიძლება გამოიწვიოს ომის დაწყება არაპროგნოზირებადი შედეგებით. ბართლომემ ასევე გამოთქვა შიში, რომ ეს ომი შეიძლება გადაიზარდოს მესამე მსოფლიო ომში მილიონობით მსხვერპლით.
თავის მიმართვაში ფანარის ხელმძღვანელმა მოიყვანა რომის პაპი ფრანცისკე, რომელმაც უკრაინის ომს სიგიჟე უწოდა. სიტყვები, რომ ჩვენ ყველანი "განწირულნი" ვართ სამყაროსთვის, რომლისთვისაც განზრახული გვაქვს ბრძოლა და დაცვა, ორაზროვანი იყო. მან ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საშიში ესკალაციის რიტორიკა უკრაინელი ხალხისთვის მძიმე და ავისმომასწავებელია.
როგორც ადრე მჟკ იტყობინებოდა, ბართლომემ "ომი უკრაინასა და რუსეთის ფედერაციას შორის" მეხსიერების აბი უწოდა.