რმე-ს ეგზარხოსმა ისაუბრა აფრიკაში მონასტრების გახსნის გეგმებზე
მიტროპოლიტმა ლეონიდმა დაასახელა რმე-ს საეგზარხოსოს ერთი-ერთი ძირითადი ამოცანა- სასულიერო პირებისა და უპირველესად ადგილობრივი მაცხოვრებლებისაგან ეპისკოპოსების მომზადება.
16 თებერვალს საპატრიარქოს აფრიკის ეგზარხოსმა, კლინის მიტროპოლიტმა ლეონიდმა, zoom- კონფერენციის მსვლელობისას, რომელიც ორგანიზებულია რუსეთის მართლმადიდებელი უნივერსიტეტის ლექტორიუმით (რმუ) "კრაპივენსკი-4", განაცხადა, რომ რმე აპირებს ორგანიზება გაუკეთოს სამონასტრო ცხოვრებას აფრიკაში და გახსნას იქ მონასტრები, იუწყება ria.ru.
"ჩვენ ძალიან გვინდა, რომ ახალგაზრდა ადამიანები (აფრიკიდან,-რედ.) ჩამოდიოდნენ ჩვენთან მონასტრებში, აქ ჩემი კონტროლის ქვეშ, რათა შეხება ჰქონდეთ ჩვენს სამონაზვნო ტრადიციებთან. და ჩვენ დავაბრუნებთ მათ მათი მსახურების ადგილას აფრიკაში, სადაც უკვე ისინი გაუწევენ სამონასტრო ცხოვრების ორგანიზებას",- განაცხადა მიტროპოლიტმა ლეონიდმა.
მისი სიტყვებით, რამდენიმე მართლმადიდებელმა ყმაწვილმა და ქალიშვილმა აფრიკიდან სურვილი გამოთქვეს გაიარონ მორჩილება-სულიერი გამოცდა მონაზვნობის მიღებამდე.
რმე-ს ეგზარხოსმა გაიხსენა, რომ ეგვიპტე წარმოადგენს მონაზვნობის სამშობლოს, სადაც ის წარმოიქმნა ქრისტიანობის პირველ საუკუნეებში, და დაამატა, რომ ახლა რმე-ში ამზადებენ ჩამონათვალს სწავლებისათვის, და ჯერ კიდევ აკადემიური სასწავლო წლის დაწყებამდე, სექტემბერში,აფრიკელები, რომლებიც გადავიდნენ რმე-ში, ჩამოვლენ რუსეთში სასწავლო დაწესებულებებში რუსული ენისა და სხვა მათთვის აუცილებელი საგნების შესასწავლად .
აფრიკაში რმე-ს საეგზარხოსოს ძირითად ამოცანად მიტროპოლიტმა ლეონიდმა დაასახელა აფრიკის ადგილობრივი მკვიდრებისგან სასულიერო პირებისა და პირველ ყოვლისა ეპისკოპოსების მომზადება.
მიტროპოლიტმა ლეონიდმა გაიხსენა, რომ ალექსანდრიიის საპატრიარქოს შემადგენლობაში იყვნენ ერთეული აფრიკელი-ეპისკოპოსები, იერარქების დიდი უმრავლესობა იქ ბერძნებია. მოსკოვის საპატრიარქოში აპირებენ ყურადღება გაამახვილონ აფრიკელ სამღვდელოებაზე.
"აუცილებლად ჩავატარებთ შავკანიანი აფრიკელი ეპისკოპოსების ხელდასმას",- დაამატა რმე-ს ეგზარხოსმა.
როგორც ადრე მჟკ იუწყებოდა, უმე-ს ზაპოროჟიეს ეპარქიამ კლირიკებს ტანზანიაში გადასცა ხატები და შესამოსელი.