ალექსანდრიის იერარქმა პირეის მიტროპოლიტს ბოდიშის მოხდა მოსთხოვა
ალექსანდრიის ეკლესიის ეპისკოპოსებს შორის მეუ-ს აღიარების საკითხზე უთანხმოება არ ყოფილა, ამბობს კამერუნის მიტროპოლიტი.
ალექსანდრიის ეკლესიის კამერუნის მიტროპოლიტმა გრიგოლმა მოითხოვა ბოდიში მოეხადა პირეის ბერძნული მართლმადიდებლური ეკლესიის მიტროპოლიტ სერაფიმეს განცხადებისათვის, სადაც ნათქვამია, რომ ალექსანდრიის ეკლესიის ზოგიერთი იერარქი ეწინააღმდეგებოდა მეუ-ს აღიარებას, იუწყება Ekklesia Online.
კამერუნის მიტროპოლიტმა აღნიშნა, რომ პირეის მიტროპოლიამ უნდა შეწყვიტოს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს შეურაცხყოფა „ხელშეკრულებით“ (მინიშნება გამოცემის ჩვეულ ხასიათზე – რედ.) და შეწყვიტოს სხვა საპატრიარქოების გადაწყვეტილებების დაგმობა.
მან პირეის მიტროპოლიის „ერესებთან ბრძოლის ოფისის“ ქმედებები შეადარა იეღოვას მოწმეების ტაქტიკას, რომლებიც „სიტყვებს და ფრაზებს ტექსტის კონტექსტიდან აშორებენ, ამახინჯებენ და საკუთარი ლოგიკით ინტერპრეტირებენ. შებრუნებული რეალობის წარმოჩენა ან, უფრო პოპულარული, თეთრი, როგორც შავი და დღე, როგორც ღამე.
იერარქი ამტკიცებს, რომ ალექსანდრიის ეკლესიის ეპისკოპოსის მხრიდან „არავითარი უთანხმოება არ გამოთქმულა“ მეუ-ს აღიარების საკითხზე და ყველაფერი „დანარჩენი ავადმყოფური ფანტაზიის ნაყოფია“.
მან მოუწოდა პირეის მიტროპოლიტს, „რომელსაც ეკისრება სრული და ექსკლუზიური პასუხისმგებლობა იმაზე, რაც მოდის ამ უწყებიდან“, დაუყოვნებლივ წაშალოს ზემოაღნიშნული ტექსტი და „სასტიკად დასაჯოს მისი ავტორები“.
კამერუნის მიტროპოლიტი ასევე თვლის, რომ ვლადიკა სერაფიმემ ალექსანდრიის ეკლესიას ბოდიში უნდა მოუხადოს "მძიმე სკანდალისთვის", რომელიც გამოწვეულია "ამ პუბლიკაციით ნაგულისხმევი მიუღებელი და ყალბი ამბით, აგრეთვე მეორე ტახტის (ფანარის შემდეგ მეორე) ქმედებებისათვის( მითითებების უხამსობისთვის. - რედ.) “.
შეგახსენებთ, რომ ადრე პირეის მეტროპოლიაში მათ განაცხადეს, რომ ბევრი აფრიკელი მღვდელი ეწინააღმდეგებოდა მეუ-ს აღიარებას.