აფრიკის ეგზარქოსი: ნიგერიის კიდევ რვა სამრევლო გადავიდა რმე-ში
ნიგერიის დელტას შტატის რვავე სამრევლო, მათ მოძღვართან ერთად, შეუერთდა რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას.
მიტროპოლიტმა ლეონიდმა, რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის საპატრიარქო ეგზარქოსმა აფრიკაში, თავის ტელეგრამის არხზე დაწერა, რომ 2022 წლის 21 თებერვალს, მისიონერული ჯგუფი მღვდელი გიორგი მაქსიმოვის ხელმძღვანელობით ნიგერიის შტატ დელტაში მუშაობდა.
„შედეგი ის არის, რომ დელტას შტატის რვავე სამრევლო მღვდელთან ერთად, რომელიც მათზე ზრუნავს, საზეიმოდ შეუერთდა რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას. ეს იყო ალექსანდრიის მართლმადიდებლური ეკლესიის ნიგერიის მიტროპოლიის სიდიდით მეორე სამრევლო“, - განაცხადა აფრიკის ეგზარქოსმა.
მორწმუნეთა გადაწყვეტილება არ იყო სპონტანური, ისინი მოამზადა სახელმწიფოში მართლმადიდებლობის ერთ-ერთმა პირველმა მქადაგებელმა მამა მათე ემამეზმა. ის ასევე იყო ერთ-ერთი პირველი ნიგერიელი მღვდელი, რომელმაც 2 წლის წინ მიმართა რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას მიღებაზე.
„სამწუხაროდ, მღვდელმა არ იცოცხლა აფრიკის ეგზარქოსის დაარსებამდე. მაგრამ მისმა მრევლმა შეძლო ოცნების ასრულება. ასე რომ, პირველი შეხვედრა დაიწყო წმ. Მათეს მემორიალის საფლავზე“, - წერს მიტროპოლიტი ლეონიდი.
შეხვედრაზე მრევლს ადგილობრივმა მღვდელმა, ასევე გიორგი მაქსიმოვმა სიტყვით მიმართა. დელტას შტატის მართლმადიდებლებმა გულითადად მადლობა გადაუხადეს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წარმომადგენლებს აფრიკაში, კერძოდ კი ნიგერიაში ჩასვლის გადაწყვეტილების გამო.
კანონიკურ ეკლესიაში დარჩენის მსურველი ადგილობრივი საზოგადოება 2005 წელს განხეთქილებიდან ალექსანდრიის საპატრიარქოში გადავიდა. „ბუნებრივია, მღვდლებსა და მორწმუნეებს არ გაუხარდათ, როცა გაიგეს, რომ 2019 წელს ალექსანდრიის ეკლესია თავად შევიდა ზიარებაში განხეთქილებასთან. ასე რომ, მათი დღევანდელი გადაწყვეტილება 2005 წელს დაწყებული მოძრაობის ლოგიკური გაგრძელებაა“, - დაასკვნა აფრიკის ეგზარქოსმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ნიგერიაში 16 სასულიერო პირიდან 7 ალექსანდრიის ეკლესიიდან გადაიყვანეს რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში.