24 February 2022 21:04
უნეტარესი კვიპროსის მთავარეპისკოპოსმა ქრიზოსტომოსმა განაცხადა, რომ გადადგომას არ აპირებს და სინოდის წევრებს მოუწოდა „მოქცეულიყვნენ წესიერების ფარგლებში“. ამის შესახებ CyprusMail-ი ბმულ RIC-ზე დაყრდნობით იტყობინება.
კვიპროსის ეკლესიის მეთაურმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ზოგიერთმა ეპისკოპოსმა უკვე წამოიწყო „ძალადობრივი“ კამპანია, რომლის მიზანია მისი მემკვიდრე გახდეს.
„ხალხის მოტყუებით და პარტიებთან მოლაპარაკებით ისინი არ გახდებიან მთავარეპისკოპოსები“, - განაცხადა მეუფე ოქროპირმა.
ვლადიკამ ასევე აღნიშნა, რომ მან იცოდა მისი ჯანმრთელობის გაუარესებაზე საუბრების შესახებ და ახალი წინამძღვრის შესაძლო არჩევაზე. თუმცა, როგორც პირველმა იერარქმა თქვა, ის აგრძელებს აქტიური ცხოვრების წესს და უკან დახევას არ აპირებს.
ამჟამად კვიპროსის მართლმადიდებელი ეკლესიის მეთაური ქიმიოთერაპიის კურსს იტარებს.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ კვიპროსის მთავარეპისკოპოსი ქრისოსტომოსი აპირებს შეცვალოს თავისი გადაწყვეტილება არავაქცინირებული მღვდლების შესახებ.