უბკე და მეუ-ს ხელმძღვანელებს აია-სოფიაში ერთობლივ ლიტურგიაზე იწვევენ
უბკე-ის სასულიერო პირი იმედოვნებს, რომ ერთობლივ ლიტურგიაზე ისინი მოიხსენიებენ "არა მხოლოდ რომის პაპს და მსოფლიო პატრიარქს, არამედ ყველა მართლმადიდებელ პატრიარქს".
უბკე-ის ლიტურგიული კომისიის თავმჯდომარის მოადგილემ ვასილი რუდეიკომ მიმართა უბკე-სა და მეუ-ს ხელმძღვანელებს მოწოდებით ინიცირება გაუკეთონ ერთობლივ ლიტურგიას აია სოფიაში და ილოცონ უკრაინისთვის.
ამის შესახებ უბკე-ის სასულიერო პირი ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე წერს.
მისი თქმით, „უკრაინელები საოცარ სასწაულებს და ერთიანობის ნიშნებს ავლენენ“.
„ჩვენ გვაქვს სამამულო ომი, რომელიც ამავე დროს არის მესამე მსოფლიო ომი. ეს ჩანს იქიდან, თუ როგორ გაერთიანდა მსოფლიო უკრაინის გარშემო და მხარს გვიჭერს ჩვენს ბრძოლაში დამოუკიდებლობისთვის“, - წერს ვასილ რუდეიკო.
ვლოცულობ და ღმერთს ვთხოვ, რომ სულიწმინდა გადმოვიდეს ჩვენი ეკლესიის წინამძღოლებზე და ერთ-ერთი მათგანი - უნეტარესი სვიატოსლავი ან უნეტარესი ეპიფანე - რომელსაც სულიწმინდა მოუწოდებს - გამოვიდეს ერთობლივი ლიტურგიის ინიციატივით წმ. სოფიაში. ვთხოვ, ვლოცულობ და ვითხოვ, რომ ამ საღმრთო ლიტურგიაზე არა მხოლოდ რომის პაპი და მსოფლიო პატრიარქი, არამედ ყველა მართლმადიდებელი პატრიარქი იხსენიებოდეს“, - დასძინა უბკე-ის სასულიერო პირმა.
„ქრისტიანული ეკლესიები კიევში კი არ გაყოფილა, მაგრამ მათ შეუძლიათ კიევში გაერთიანება. არა ერთიანობის შესახებ პოლიტიკური განცხადებებით, არამედ საერთო ლოცვითა და ზიარებით, რომელსაც ქრისტე თავისი ხელით გადასცემს მათ, მათი მეშვეობით კი ყველა მორწმუნეს, როგორც ეს ნათქვამია წმ. იოანე ოქროპირის ლოცვაში, - შეაჯამა ვასილი რუდეიკომ.