დუმენკომ იპოვა "კანონიკური გზა" უმე-ს სასულიერო პირთათვის -შეუერთდნენ მეუ-ს
დუმენკომ თქვა, რომ თითოეული ჭურვი საბოლოოდ კლავს მითებს „წმინდა რუსეთის“ შესახებ და მოუწოდებს „რუსულ სამყაროსთან“ კავშირის გაწყვეტისკენ.
მეუ-ს ხელმძღვანელმა, ეპიფანე დუმენკომ, უმე-ის მორწმუნეებისადმი მიმართვაში, მოუწოდა უმე-ის ცალკეულ თემებს და ეპარქიებს გახდნენ მეუ-ს შემადგენელი ნაწილი, ხოლო ვინც ამისთვის მზად არ არის, დაიწყოს ერთობლივი ღვთისმსახურება, იუწყება pomisna.
„ბევრი თქვენგანი უკვე ფიქრობს იმაზე, რომ რუსეთის პატრიარქის იურისდიქციის ქვეშ ყოფნა აღარ არის შესაძლებელი. თქვენ ყოველთვის აცხადებდით კანონებისადმი ერთგულებას და მორჩილებას, კანონი კი გვეუბნება, რომ უკრაინაში ერთი ადგილობრივი ეკლესია უნდა იყოს. მოგიწოდებთ, დაადგეთ კანონიკურ გზას - ერთიანობის გზას“, - განაცხადა დუმენკომ.
„ჩვენ გვესმის, რომ ბევრისთვის ადვილი არ იქნება ამ გზის გავლა. ამიტომ, მე გთავაზობთ: ვინც უკვე მზად არის და სურს შეუერთდეს უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას - ჩვენი კარი და გული ღიაა თქვენთვის! როგორც ცალკეულ თემებს, ისე მთელ ეპარქიებს შეუძლიათ ამის გაკეთება, გახდნენ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ნაწილი. ვინც მზად არ არის ასეთი ნაბიჯისთვის, შეუძლია თავისი კეთილი განზრახვა გამოავლინოს ჩვენთან ერთად მსახურებით, როგორც ეს ჩვეულებრივ ხდება სხვადასხვა იურისდიქციის სასულიერო პირებს შორის, მაგალითად, დიასპორის ქვეყნებში“, - დასძინა მეუ-ს ხელმძღვანელმა.
როგორც მჟკ ადრე იტყობინებოდა, ივანო-ფრანკოვსკის ეპარქიაში უბკე-სა და მეუ-ს კაპელანები ბლოკავენ რამდენიმე ეკლესიას.