მოულოდნელად: იანუკოვიჩმა ზელენსკის სახარებიდან ციტატებით მიმართა
უკრაინის ექსპრეზიდენტმა, რომელიც მოულოდნელად დაბრუნდა პოლიტიკაში, ქვეყნის ამჟამინდელ მეთაურს მშვიდობისმყოფელის მოწოდებით მიმართა.
უკრაინის ყოფილმა პრეზიდენტმა ვიქტორ იანუკოვიჩმა, რომელმაც 2014 წელს ევრომაიდანში ჩათრეული ქვეყანა დატოვა, მოულოდნელად დაბრუნდა პოლიტიკაში ვოლოდიმირ ზელენსკისადმი ღია მიმართვით, სადაც სახარებიდან ციტატების გამოყენებით მან მოუწოდა სახელმწიფოს ამჟამინდელ მეთაურს შეეჩერებინა საომარი მოქმედებები „ნებისმიერ ფასად“. მიმართვის ტექსტი ტელეგრამის არხმა Klymenko Time-მა გამოაქვეყნა.
იანუკოვიჩი ყურადღებას ამახვილებს იმაზე, რომ ზელენსკი უკრაინაში ომის შეწყვეტას დაჰპირდა ხალხს, რისთვისაც მილიონობით უკრაინელის მხარდაჭერა მიიღო. „პირველ დღეს დაჰპირდით, რომ შეწყვეტთ ომს უკრაინაში და ამიტომაც უკრაინამ მხარი დაგიჭირათ. შეგეძლოთ მსოფლიოს პრეზიდენტი გამხდარიყავით, მაგრამ, სამწუხაროდ, ეს არ მოხდა“, - წერს ექს-პრეზიდენტი.
მას მიაჩნია, რომ ზელენსკი ვალდებულია დათმოს პირადი ამბიციები და „ნებისმიერ ფასად შეაჩეროს სისხლისღვრა და მიაღწიოს სამშვიდობო შეთანხმებას“, როგორც ამას მისგან მოელიან უკრაინაში, დონბასსა და რუსეთში. „უკრაინელი ხალხი და თქვენი პარტნიორები დასავლეთში თქვენი მადლობელი იქნებიან . „ნეტარ არიან მშვიდობისმყოფელნი, რამეთუ მათ ღვთის ძეებად იწოდებიან“ (მათე სახარება, თავი 5, თავი 9, მუხლი 9)“ - დაასრულა იანუკოვიჩმა მიმართვა.
მანამდე მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ 7 მარტს ბელორუსში, უკრაინულ-რუსული მოლაპარაკებების ბოლო შეხვედრის დროს, ვიქტორ იანუკოვიჩის კერძო თვითმფრინავი მინსკში ჩაფრინდა.
2014 წელს უკრაინის მაშინდელმა პრეზიდენტმა იანუკოვიჩმა დატოვა ქვეყანა და გაფრინდა რუსეთში, სადაც რამდენიმე გამოსვლის შემდეგ შეწყვიტა პოლიტიკური საქმიანობა. ომის დაწყებისთანავე მათ დაიწყეს რუსეთის მიერ უკრაინაში მარიონეტული მთავრობის შექმნის შესაძლებლობის განხილვა იანუკოვიჩის ხელმძღვანელობით.