უმე-ს წინამძღვარი: ომი არის გამოცდა ღვთისა და მოყვასის სიყვარულისა
მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ მოუწოდა პრობლემების არა იარაღით, არამედ გონივრული სიტყვით გადაჭრისკენ.
საღმრთო ლიტურგიის დასრულების შემდეგ, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმა, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ მორწმუნეებს ქადაგებით მიმართა, სადაც ყველას მოუწოდა, მხარი დაუჭირონ ერთმანეთს ამ რთულ დროს.
„მართლმადიდებლური რწმენა ასწავლის ადამიანს დედამიწაზე სწორად ცხოვრებას. დღევანდელი დღე ძალიან რთული გამოცდაა ქვეყნისთვის და ხალხისთვის. ღმერთი ამოწმებს ჩვენს რწმენას. ამაშიც ჩვენ ვართ დამნაშავე. ჩვენ ცოდვილი ხალხი ვართ და ცოდვები არ მოუტანს ადამიანს სიკეთეს. ისინი ტკბილია გემოთი, მაგრამ მწარე შედეგებით. ახლა კი ჩვენი ცოდვების შედეგებს ვიმკით“, - განაცხადა უნეტარესმა ვლადიკამ.
„მაგრამ ეს გამოცდაა, რომელიც მოგვივლინა უფალმა, რათა გამოვავლინოთ ჩვენი სიყვარული ღმერთისა და მოყვასის მიმართ. ეს არის ყველაზე მნიშვნელოვანი ნაყოფი, რომელიც რწმენა შობს ადამიანში. ამ რთულ დროს სიყვარულის ხელი უნდა გავუწოდოთ ერთმანეთს, მხარი დავუჭიროთ. ვისაც საცხოვრებელი არ აქვს - დაეხმარეთ პოვნაში, ვისაც პური არ აქვს - მიეცით, თუ საშუალება არ გაქვთ დახმარების - უბრალოდ თბილი სიტყვით გაამხნევეთ, - მოუწოდა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ.
Მიტროპოლიტმა ონუფრემ აღნიშნა, რომ ყველა პრობლემა, რომელიც წარმოიქმნება ადამიანებს შორის, უნდა გადაწყდეს არა იარაღის, არა ძალის, არამედ სიტყვების დახმარებით.
„ჩვენ ხომ ხალხი ვართ, ღვთის გონიერი ქმნილებები, ღმერთმა მოგვცა მიზეზი, მოგვცა სიტყვა და მას უზარმაზარი ძალა აქვს. ამ საჩუქრებით - გონებითა და სიტყვით - ყველა ჩვენი პრობლემა უნდა გადავჭრათ. ღმერთმა დედამიწაზე შეგვქმნა არა იმისთვის, რომ ერთმანეთს თავს დავესხათ ან მოვკლათ, არამედ იმისთვის, რომ სიყვარულით ვიცხოვროთ და თუ ეს სიყვარული არ გვაქვს, მაგრამ გვინდა მივაღწიოთ, მაშინ ეს არ უნდა გავაკეთოთ იარაღის დახმარებით. ისევ და ისევ მოვუწოდებთ ყველას, ვისზეც ეს არის დამოკიდებული, რათა გონივრული სიტყვით გადაიჭრას არსებული პრობლემები“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა.
„დაგლოცოთ უფალმა და ამ რთულ დროს დაგვიფაროს თავისი ღვთაებრივი მადლითა და ძალით, რომელსაც ვერავინ დაამარცხებს. ეს არის სიყვარულის ძალა. დაე, ეს იყოს ჩვენს შორის და ჩვენზე მაღლა, და შემდეგ ჩვენ გავივლით ყველა განსაცდელს, რაც გვაქვს და ვიქნებით ღირსნი იმ ნათელი და ლამაზი ცხოვრებისა, რომელიც უფალმა მოამზადა ზეცაში მათთვის, ვისაც უყვარს, ცათა სასუფეველში, იესოში, ჩვენს უფალში, - ამ სიტყვებით დაასრულა ქადაგება მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ.