ჩვენი ეკლესია გადაურჩება ამ ომსაც და ამ წნეხსაც, - უმე-ს იერარქი
მიტროპოლიტმა თეოდოსმა გამოთქვა თავის მოსაზრება მათთან დაკავშირებით, ვინც ომის დღეებში უკრაინის მართლმადიდებლობაში განხეთქილებას იწვევს.
ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტმა თეოდოსმა (სნიგირევმა) მჟკ-სთვის კომენტარი გააკეთა უკრაინაში ფანარის მიერ ახალი საეკლესიო სტრუქტურის მომზადებაზე.
„დაყავი და იბატონე – ამ უძველეს პრინციპს დღესაც იყენებს ქრისტეს ეკლესიის მარადიული მტერი. როგორც ყოველთვის, კარგი საბაბით. მაგრამ კაბინეტის ეს სტრატეგები, რომლებიც ვარაუდობენ, რომ უკრაინაში მორწმუნეები ახლა პატრიარქ ბართლომეს უშუალო დაქვემდებარებაში არიან, ისევ ცდებიან ჩვენს მორწმუნეებთან მიმართებაში, ისევე როგორც 2019 წელს, თვლის უმე-ს იერარქი. „მათ ჯერ კიდევ ვერ გაიგეს, რომ ჩვენი ეკლესია სულ სხვა კანონებით ცხოვრობს და არა იმ კანონებით, რომლითაც ადრე ცხოვრობდნენ. უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის გაყოფისა და განადგურების იდეა, საომარი სიტუაციის სარგებლობით, თავიდანვე განწირულია მარცხისთვის“.
მიტროპოლიტმა გაიხსენა, რომ უმე არის ჭეშმარიტი და ერთადერთი კანონიკური ეკლესია თანამედროვე უკრაინის ტერიტორიაზე. ეს ნიშნავს, რომ მისი მორწმუნეები მაცხოვრის მფარველობის ქვეშ არიან.
„ჩვენ ღვთის განსაკუთრებული მზრუნველობისა და ყურადღების ქვეშ ვართ. და ეს არის ჩვენი მთავარი და აბსოლუტური უპირატესობა. ამ უპირატესობის გამოყენებით ქრისტეს ეკლესია გადაურჩა ნერონსა და დიოკლეტიანეს, გაიარა იმპერიების პერიოდები, გადაურჩა ბოლშევიკებსა და საბჭოთა კავშირს. ეჭვგარეშეა, რომ ჩვენი ეკლესია ამჯერად გადაურჩება ამ ომს და ამ ზეწოლასაც. უმე-ის მორწმუნეების უმრავლესობის გული და იმედები ყოველთვის მარადისობისკენ იყო მიმართული და არა დედამიწისკენ, ჩვენი „კონფესიური მოწინააღმდეგეებისგან“ განსხვავებით. სწორედ ამიტომ, ჩვენი მორწმუნეების აბსოლუტური უმრავლესობა არ არის ისეთი მგრძნობიარე მიწიერი მოვლენებისა და კატაკლიზმების გავლენის მიმართ, როგორც სხვა „ეკლესიის“ სტრუქტურების წარმომადგენლები. ღმერთის იმედის მქონე, მარადისობაზე ფიქრით განმსჭვალული მორწმუნე, ყველაფერს სხვანაირად ხედავს. ამიტომ ჩვენს ეკლესიას უფალი მფარველობს. ამას ვერ გაიგებს ვინც ჩვენ გვებრძვის. რამდენჯერ გვითხრეს: "დიდი დრო არ დაგრჩათ, მოემზადეთ გასაქრობად". ბოლო 30 წლის განმავლობაშიც კი ეს რამდენჯერმე გავიგეთ. მანამდე კი ხრუშჩოვი დაგვპირდა, რომ ტელევიზიით აჩვენებდა უკანასკნელ ჩვენთაგანს. ასეც მოხდებოდა, რომ არა ღმერთის მფარველობა და მოწყალება“, - იხსენებს უმე-ის იერარქი.
ვლადიკამ სინანული გამოთქვა, რომ ეს ახლა ყველას არ ესმის. საერთო წნეხის დროს ყველას არ ესმის ეს სულიერი კანონი და არ ახსოვს ის, როგორც მდევნელებს, ისე ეკლესიის „შემოგზავნილ“ წევრებს. ბევრი პანიკაშია მიწიერი მოვლენების გამო, ცეცხლოვანი განსაცდელების გამო. სხვები კი სარგებლობენ ამით.
”ახლა ომმა ნათლად გამოავლინა ადამიანების ადრე დაფარული თვისებები, მათ შორის სასულიერო პირების, როგორც კარგი, ასევე უარყოფითი მხარეები”, - თვლის უმე-ის მიტროპოლიტი. საკუთარი ეკლესიის ერთგულები, მღვდლები და საეროები კიდევ უფრო გაძლიერდნენ ომის დროს. ისინი, ვინც უფრო სუსტნი არიან, პანიკაში ჩავარდნენ და შეძრწუნდნენ. ხოლო ვინც „ორმაგ ფსკერში“ იყო, ლპობით, საერთოდ ცხვრის ნიღბები ჩამოიხსნა. ომმა ადამიანებში ყველაზე შინაგანი მე გამოავლინა. მაგრამ ომი აუცილებლად დასრულდება. Რაც გამოაშკარავდა, მას უკვე ვეღარ დამალავენ. ეს, ალბათ, შეიძლება მხოლოდ ღრმა და გულწრფელი მონანიებით ჩამოირეცხონ. ჩვენი ეკლესია აუცილებლად გაუძლებს. მიუხედავად ეკლესიის ირგვლივ არსებული სტრატეგების ახალი გადაფასებული იდეებისა.
„და ჩვენთვის, ერთგული ეპისკოპოსების, მღვდლებისა და საეროების მთავარი ამოცანაა დღეს სუსტთა მხარდაჭერა, შეძრწუნებულთა და სულით დაცემულთა დაცვა. ღმერთი ჩვენთან არს, ძმებო,“ - თქვა ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტმა თეოდოსმა.
შეგახსენებთ, მჟკ-მ შეიტყო, რომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქომ გადაწყვიტა ფარულად შეექმნა უკრაინაში კიდევ ერთი საეკლესიო იურისდიქცია, გამოყოფილი როგორც რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისგან, ასევე მეუ-სგან. მისი ამოცანაა მიიზიდოს ის მღვდლები, რომლებიც, ერთის მხრივ, არ თვლიან შესაძლებლად დარჩენას რმე-ის იურისდიქციის ქვეშ და, მეორე მხრივ, არ სურთ გაერთიანება მეუ-სთან.