მიტ. ანტონი: უფალი გამარჯვებას ანიჭებს მას, ვინც მცნებებს ასრულებს
ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტი ანტონი ხაზს უსვამს, რომ ხალხი, რომელიც ქრისტეს ერთგული რჩება, აუცილებლად გაიმარჯვებს.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საქმეთა მმართველი, ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტი ანტონი თავის მორიგ ვიდეომიმართვაში მორწმუნეებს ახსენებს, რომ ომში გამარჯვება დამოკიდებულია თითოეულ ადამიანზე.
„ახლა, ჩვენს სამშობლოში ომია. ჩვენ გვესმის საბრძოლო მოქმედებების მიმდინარეობის შესახებ, ვუყურებთ ახალ ამბებს, განვიცდით ყველა მათგანზე, ვინც ახლა იტანჯება, ვწუხვართ დაღუპულების შესახებ და ყველას ერთად გვწყურია ამ ომის დასრულება“, - განაცხადა მეუფემ.
მან აღნიშნა, რომ პოლიტიკოსები და სამხედრო ექსპერტები აფასებენ გამარჯვების მოახლოებას იარაღის რაოდენობითა და სიმძლავრით, ჯარისკაცების რიცხოვნობით, გენერლების პროფესიონალიზმით.
„წმინდა ნიკოლოზ სერბელი ამბობს, რომ ომები ისე სრულდება, როგორც ამას მარადიული უცდომელი მართლმსაჯულება მიუსჯის. ხალხს გამარჯვებას ანიჭებს არა იარაღი, არამედ ღმერთი. ის ვის ანიჭებს მას? იმას, ვისაც აქვს ურყევი რწმენა და ასრულებს მის კანონს“, - აღნიშნა უმე-ს საქმეთა მმართველმა.
მეუფე ანტონმა აქცენტი გააკეთა იმაზე, რომ უღირს ბელადებს არც იარაღი უშველის, არც დიპლომატია და არც რამე მატერიალური.
„ხალხი კი, რომელიც ბელადებთან ერთად ქრისტეს ერთგული რჩება, ომიდან გამარჯვებული გამოვა, რაოდენობის, კულტურისა და შეიარაღების მიუხედავად. ასე ამბობს განმანათლებელი ნიკოლოზ სერბი“, - შეგვახსენა მან.
„არაქრისტიანები ამას რთულად გაიგებენ, თუმცა ეს პრინციპი ნამდვილად მუშაობს: ქვეყნისა და ხალხის ბედი დამოკიდებულია თითოეულ ჩვენგანზე. ყველას შეუძლია და უნდა იმუშაოს გამარჯვებაზე. ეს შეიძლება იყოს გაძლიერებული ლოცვა, თავშესაფარი დევნილებისთვის, უბრალოდ დამამშვიდებელი სიტყვები იმისთვის, ვინც სასოწარკვეთის ზღვარზეა და თუნდაც დუმილი სოცქსელებში შეურაცხყოფაზე შეიძლება იყოს გმირობა. მხოლოდ ასე გავიმარჯვებთ“, - შეაჯამა ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ მიტროპოლიტმა ანტონიმ უმე-ს მდგომარეობა შეადარა ორმოცი სევასტიელი წამებულის ბედს.