ველოდებით კიდევ ერთ ტომოსს, უნიატებთან ერთად, - უმე-ს "იერარქი"
მიტროპოლიტმა მიხაილ ზინკევიჩმა delo.ua-სთან ინტერვიუში თქვა, რომ მეუ ელოდება კიდევ ერთ ტომოსს ერთი "ეკლესიისთვის", რომელიც მოიცავს ყველა მართლმადიდებლურ კონფესიას და უნიას.
”როდესაც გავიმარჯვებთ, ეს განწყობები მალე ჩამოყალიბდება და კიდევ ერთი ტომოსი იქნება”, - თქვა ზინკევიჩმა.
მისი თქმით, მეუ-ს ტომოსისგან მოლოდინი არ გამართლდა: „ჩვენ ველოდით, რომ ყველა მართლმადიდებლური ეკლესია გაერთიანდებოდა - მოსკოვის საპატრიარქოს ეპარქიები, კიევის საპატრიარქო, ავტოკეფალური ეკლესია. მათ შორის იყო ისეთი ტენდენციები, რომ უკრაინის ბერძნულ-კათოლიკური ეკლესიაც გაერთიანდებოდა. იმიტომ, რომ მომავალში ომის შემდეგ ვხედავ ყველა ამ ეკლესიის გაერთიანებას ერთ სტრუქტურაში“.
ზინკევიჩის თქმით, „ეს უნდა იყოს ერთი კიევის ეკლესია საპატრიარქოს სტატუსში“.
მისი თქმით, უკრაინაში და კერძოდ, უმე-ში ახლა განსხვავებული განწყობებია, მაგრამ ისინი "მიზნად ისახავს ერთი რამეს - უკრაინაში უნდა იყოს ერთადერთი დიდი ეროვნული ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესია".
„მე ველოდები სხვა ტომოსს და რომ უმე-ს (იგულისხმება მეუ - რედ.) დაერქმევა კიევის საპატრიარქოს და მას პატრიარქი უხელმძღვანელებს“, - დასძინა უმე-ის „იერარქმა“.
როგორც ადრე მჟკ წერდა, მეუ-ს "იერარქმა" თქვა: უმე-ის თემები, რომლებმაც უარი თქვეს ჩვენთან გაერთიანებაზე, არიან სეპარატისტები.