უმე-ის საქმეთამმართველი: ნებისმიერ განსაცდელში ბოლო სიტყვა ღმერთისაა
ბორისპოლისა და ბროვარსკის მიტროპოლიტმა მორწმუნეებს შეახსენა, რომ მწუხარების გარეშე გადარჩენა შეუძლებელია.
Ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონმა, უმე-ის საქმეთამმართველმა, მორწმუნეებს მოუწოდა, მიბაძონ ღვთისმოსავ ასკეტებს, რომლებიც ყველაფერში ღმერთს ენდობოდნენ.
„ქრისტიანებს დღეს მრავალი კითხვა უჩნდებათ: როგორ არ დაკარგონ რწმენა და ერთგულება, როგორ შეინარჩუნონ იმედი და სიყვარული მთელი ამ საშინელების შუაგულში? რით შეიძლება შეეწინააღმდეგონ მრავალრიცხოვან განსაცდელს, რომელიც წინ ხვდებათ?“ - ამბობს ეპისკოპოსი ანტონი.
მიტროპოლიტი აღნიშნავს, რომ ბევრი ადამიანი, რომელიც ცდილობს ყველა ამ კითხვაზე პასუხის პოვნას, ეყრდნობა პირად გამოცდილებას და კაცობრიობის ისტორიის მაგალითებს.
„მორწმუნეები ყველა ამქვეყნიურ გამოწვევას უპირველეს ყოვლისა სახარების, წმინდა წერილის და ღვთისმოსავი ასკეტების ცხოვრებით უყურებენ, რომლებმაც შეძლეს უარი ეთქვათ ამქვეყნიური ცხოვრების აურზაურზე და ღმერთთან ყოფილიყვნენ მთელი არსებით. რით განსხვავდებოდნენ წმინდანები ჩვენგან? ღმერთისკენ საკუთარი გზის გავლის სურვილით, ცათა სასუფევლის კანონების მიხედვით ცხოვრების გადაწყვეტილებით უკვე ამ ცხოვრებაში და ღვთისადმი სრული მინდობით მოკლე მიწიერი ცხოვრების ყოველ წუთში“, - იხსენებს იერარქი.
„ცხოვრებაში რაიმე მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილების მიღებამდე ისინი მუდამ ლოცულობდნენ, რათა გულით ეგრძნოთ ღვთის ნება და შემდეგ მოქმედებდნენ ღვთის ნების შესაბამისად, რომელიც მათ გამოეცხადა. ისინი ამოწმებდნენ თავიანთ კურსს სიცოცხლის ზღვაში ქრისტეს სწავლების შუქურით. და მაინც, ისინი არ იყვნენ ორსულოვნები და არ განიცდიდნენ სულიერი შიზოფრენიას, ისინი არ იყვნენ მოწყვეტილი ცასა და დედამიწას შორის, ღვთის მცნებების შესრულებასა და ცოდვილი მიწის კანონების მიხედვით ცხოვრებას შორის“, - თქვა მიტროპოლიტმა.
ამას, ვლადიკას თქმით, ჩვენც მოგვიწოდებენ, თუმცა ჩვენი ცოდვები და დამოკიდებულებები ხსნისგან საპირისპირო მიმართულებით გვატარებს.
„ხსნა ვერ მოხდება კომფორტის პირობებში. ქრისტე ბავშვობიდან უძლებდა საჭიროებას და ცუდ პირობებს. იგი დაიბადა გამოქვაბულში, იყო ლტოლვილი ეგვიპტეში, 40 დღე მკაცრად მარხულობდა უდაბნოში და მთელი თავისი მიწიერი ცხოვრების მანძილზე მოსასვენებელი ადგილი არ ჰქონდა. უცოდველმა, მან მიიღო ჩვენთვის ტანჯვა, ცემა და სიკვდილი ჯვარზე, რათა აღესრულებინა მამაზეციერის ნება. მაცხოვრის კვალდაკვალ ყოველი ქრისტიანი მოწოდებულია ეკლიან გზაზე, იყოს ასკეტი. ასკეტობა კი ნიშნავს არ დანებდე, არ გატყდე, შეინარჩუნო სინათლე საკუთარ თავში, ტანჯვა დრტვინვის გარეშე გაუძლო და მათი მეშვეობით ნაბიჯ-ნაბიჯ მიუახლოვდე შემოქმედს“, - მოუწოდებს მორწმუნეებს უმე-ს საქმეთამმართველი.
„დაცემის შედეგების ტკივილი ყველა ადამიანშია, ჩვენში, ჩვენს ოჯახებში, ჩვენს ქვეყანაში და მთელ მსოფლიოში. სადაც არ უნდა გაიხედო, ყველგან არის ომები, სიკვდილი, შიმშილი, სიცივე, უსამართლობა. მხოლოდ საინფორმაციო გამოშვების ყურებით გული მაშინვე გეკუმშება ტკივილისგან. ამ ტკივილს ნებისმიერი ადამიანის გატეხვა შეუძლია, თუ ჩვენ ზუსტად არ გვეცოდინება: ბოლო სიტყვა ყოველთვის ღმერთს ეკუთვნის. ჩვენს ყველა ტანჯვას ღრმა მნიშვნელობა აქვს, თუ მათ მარადისობის პოზიციიდან შეხედავ: ყველაზე საშინელ ბოროტებასაც კი მოწყალე უფალი აჩერებს და საბოლოოდ აქცევს სიკეთედ. ჩვენს ცხოვრებაში ყველაფერი ღმერთის მიერ არის მოწყობილი ჩვენი გადარჩენისთვის და ჩვენი ცხოვრების მთავარი ვექტორი მიმართულია ზევით, ჩვენივე მამის სახლისკენ“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ანტონიმ.
ვლადიკამ ასევე გაიხსენა სულიერი კანონი, რომლის თანახმად, ადამიანი, რომელიც არ იტანჯება, ღმერთის ნუგეშისცემას არ მიიღებს.
„მწუხარებით, ტანჯვითა და ცრემლებით, რომლებშიც თავმდაბლობა იბადება, უფალი გვაძლევს თავის დიდ ნუგეშს. ღმერთი ანუგეშებს შეურაცხყოფილს, ტანჯულს, ავადმყოფს და გაჭირვებულს. ის ყოველთვის მათთანაა, ვისაც უჭირს. ღმერთი ყოველთვის ჩვენთანაა, თუ არ დავივიწყებთ მას და ჩვენს დიდ მოწოდებას - გავხდეთ სამოთხის მოქალაქეები“, - დაასკვნა იერარქმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონიმ აღნიშნა, რომ ხალხი, ვინც ქრისტეს ერთგული რჩება, აუცილებლად გაიმარჯვებს.