"შიდა კონფლიქტი იქნება":პოდოლიკმა მოუწოდა,არ დააყენოს უმე-ის აკრძალვის თემა
პრეზიდენტის აპარატის უფროსის მრჩეველმა მიხაილო პოდოლიაკი, უკრაინაში უმე-ის საქმიანობის აკრძალვის შესახებ კანონპროექტის კომენტირებისას აღნიშნა, რომ რმე-ისგან განსხვავებით, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია განსხვავებულ პოზიციას იკავებს. ამის შესახებ მან არხ „უკრაინა 24“-ზე მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა.
მიხაილ პოდოლიაკი აკრიტიკებდა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმიანობის აკრძალვის იდეას უკრაინაში და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ რმე-ისა და უმე-ის პოზიციები უკრაინის ომთან დაკავშირებით არ ემთხვევა.
ჩინოვნიკმა ასევე მოუწოდა რელიგიური თემებით სპეკულირება არ მოხდეს.
„მე ვთხოვდი ხალხს, არ მოახდინოონ სპეკულირება ამ თემაზე, რადგან ჩვენ შეგვიძლია მივიღოთ შიდა კონფლიქტი და ჩვენთვის დღეს ის ერთიანობა, რომელიც უკრაინამ აჩვენა მთელ მსოფლიოს, ბევრად უფრო ფუნდამენტური და ბევრად უფრო მნიშვნელოვანია.
„უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია თავად გადაწყვეტს, როგორ იცხოვროს ომის შემდგომ უკრაინაში, რადგან ეს მათთვის ფუნდამენტურად მნიშვნელოვანი იქნება“, - განაცხადა პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მრჩეველმა.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ უმაღლესმა რადამ დაარეგისტრირა კანონპროექტი უმე-ის აკრძალვის შესახებ.