მეუ-ს მხარდამჭერებმა ჩაშალეს მსახურება და გადაკეტეს სმელაში მდებარე ტაძარი
ქალაქ სმელაში მორიგი პროვოკაცია მოხდა - სქიზმატიკოსებმა უმე-ის მრევლი წმ. ალექსი - ღვთის კაცის სახელობის ტაძარში არ შეუშვეს და მოითხოვეს მორწმუნეების გადაყვანა მეუ-ში.
ჩერკასის ეპარქიის ქალაქ სმელაში, 2022 წლის 30 მარტს, წმ. Ალექსი - ღვთის კაცის დღესასწაულზე, მეუ-ს მხარდამჭერებმა გადაკეტეს ტაძრის შესასვლელი, თქვა დეკანოზმა დიმიტრი ლიტვინოვმა Facebook-ზე. მორწმუნეები ტაძარში ვერ შევიდნენ, სადღესასწაულო მსახურება ჩაიშალა.
„მრევლი და სტუმრები - უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ერთგული, დღესასწაულზე მოწვეული მღვდლები - ვერ შევიდნენ ტაძარში - შესასვლელი გადაკეტეს ქალაქ სმილას მეუ-ს წარმომადგენლებმა, რომლებმაც თავი წარმოადგინეს, როგორც „საინიციატივო ჯგუფი. “ - წერს მღვდელი. ”დილის რვა საათის შემდეგ, ეროვნული პოლიცია და დაცვა მივიდნენ ტაძარში და აკვირდებოდნენ ტაძრის გარშემო განვითარებულ მოვლენებს, მაგრამ არ ჩარეულან და არაფერი გაუკეთებიათ უმე-ის მორწმუნეების კანონიერი უფლებების დასაცავად.”
„ასევე, ტაძარში მივიდნენ უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენლები, რომლებმაც დაათვალიერეს იურიდიული დოკუმენტები, რომლებიც ადასტურებენ უმე-ს საზოგადოების უფლებას ტაძრის შენობასა და მიწაზე, დარწმუნდნენ თემის საკუთრების უფლების კანონიერებაში, მაგრამ არაფერი გაუკეთებიათ წესრიგის დასამყარებლად. მალე ტაძარში მივიდა მერი , ის გაესაუბრა მეუ-ს წევრებს, რომლებიც არ უშვებდნენ მრევლს და უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის რელიგიური საზოგადოების წარმომადგენლებს თავიანთ ტაძარში. დარცხვენილი და შეშინებული მრევლის კითხვაზე, შეუძლიათ თუ არა მათ მშვიდად მოვიდნენ ტაძარში სალოცავად კვირა დღეს, ქალაქის მერმა პასუხი არ გასცა, მან მხოლოდ თქვა: "ირგვლივ ტაძრებია, წადით და ილოცეთ". მრევლის პროტესტზე, რომ ეს ეკლესიები ეკუთვნის მეუ-ს იურისდიქციას, ქალაქის მეთაურმა უპასუხა, რომ ვერ ხედავს განსხვავებას უმე-სა და მეუ-ს შორის.
„ამავდროულად, ანანკო ს.ვ. წამოიწყო ხელმოწერების შეგროვება გრეჩკოვკას მიკრორაიონში, სადაც ტაძარი მდებარეობს, უმე-ის წინააღმდეგ - განხეთქილთათვის, - ხაზგასმით აღნიშნა მამა დიმიტრიმ. - ასევე გაიმართა მოლაპარაკებები მრევლსა და საინიციატივო ჯგუფს შორის. მოლაპარაკების შედეგი: „წადი მეუ-ში და მერე ჩვენ არ გვაინტერესებს“. ამის შემდეგ „საინიციატივო ჯგუფმა“, რომელთაც საერთო არაფერი ჰქონდათ ეკლესიის მრევლთან დაიწყეს ხელმოწერების შეგროვება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ჩერკასის ეპარქიის რელიგიური თემის მეუ-ში გადაცემის შესახებ.
დეკანოზმა დიმიტრი ლივტინოვმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ხელმოწერები შეგროვდა არა ამ ტაძრის მრევლისა, არამედ, შესაძლოა, ჩამოსულებისაც კი, რომლებიც არ მიეკუთვნებიან რელიგიური თემის წევრებს.
„საკმაო ძალისხმევისა და ხანგრძლივი მოლაპარაკებების შემდეგ, მხოლოდ ტაძრის წინამძღვარმა, მღვდელმა რომან გარკავენკომ, საბოლოოდ მოახერხა ტაძარში შესვლა,“, - წერს უმე-ს მღვდელი.
შეგახსენებთ, რომ პირველი პროვოკაცია შეიარაღებული ადამიანების მონაწილეობით მოხდა უმე-ის სმელიანსკის ეკლესიაში საკვირაო ლიტურგიის დროს.
როგორც მჟკ წერდა, ამ ეკლესიაში თავდასხმის შესახებ დაშავებულმა მღვდელმა ვასილიმ (მიროშნიჩენკო) ისაუბრა.