ტარავიის ლოცვა სტამბოლში, აია სოფიაში 88 წლის შემდეგ პირველად შესრულდა
2022 წლის 1 აპრილს, სტამბოლში, ყოფილ აია სოფიაში, პირველად 88 წლის განმავლობაში აღასრულეს ტარავიის ლოცვა - სპეციალური ლოცვა მუსლიმთა წმინდა თვის რამადანისთვის, იუწყება diyanet.gov.tr.
აია სოფიაში ათასობით მორწმუნე მთელი სტამბოლიდან შეიკრიბა ტარავიის ლოცვისთვის. მუსლიმთა რაოდენობა იმდენად დიდი იყო, რომ ზოგიერთი მათგანი მზის ამოსვლას ლოცვით შეხვდა მიმდებარე სულთანაჰმეტის მოედანზე, ნათქვამია მოხსენებაში.
შეგახსენებთ, რომ სტამბოლის ყოფილი აია სოფია მუზეუმად 1934 წელს მთავრობის გადაწყვეტილებით გამოცხადდა. 2020 წლის ივლისში თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა ბრძანება გასცა, რომ ტაძარს მიენიჭებინა მეჩეთის სტატუსი და გახსნილიყო იგი მუსლიმთა ღვთისმსახურებისთვის.
როგორც მჟკ ადრე წერდა, ისლამურმა ღვთისმეტყველმა თქვა, რომ აია სოფიას მეჩეთად გადაქცევა ყურანს ეწინააღმდეგება.