მიტ.ანტონი: ნებისმიერი ლოგიკა, რომელიც ამართლებს ომს, ეშმაკობაა
ბორისპილისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონიმ აღნიშნა, რომ ომის გაჩენის მიზეზი თავისუფლების ბოროტად გამოყენებაშია.
ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონიმ (პაკანიჩი), უმე-ის საქმეთამმართველმა, თქვა, რომ სამხედრო მოქმედებებს არ შეიძლება ჰქონდეს გამართლება. ამის შესახებ მან იუთუბის არხზე გამოქვეყნებულ ქადაგებაში განაცხადა.
”ბუჩა, ირპენი, გოსტომელი - ამ ბოლო დროს მშვენიერი და აყვავებული ქალაქების სახელები ახლა მხოლოდ ჰუმანიტარულ კატასტროფას, სიკვდილის საშინელებებს, ნგრევასა და აუტანელ ტკივილს უკავშირდება. როგორ გახდა ეს შესაძლებელი 21-ე საუკუნეში ცივილიზებული ევროპის გულში? წარსულმა არ ასწავლა ადამიანებს არაფერი, თუ მათ შეუძლიათ ასეთი რამის გაკეთება? რა დაემართათ მათ, ვინც ჩაიდინა ეს დანაშაული კაცობრიობის წინააღმდეგ? დიახ, ომი აბსოლუტური ბოროტებაა. ის არავის და არაფერს ზოგავს; მასში არაფერია და არ შეიძლება იყოს არაფერი წმინდა. ნებისმიერი ლოგიკა, რომელიც ამართლებს ამ ბოროტებას, მზაკვრულია, რადგან არ არსებობს და არ შეიძლება იყოს ღვთის კეთილი ნება, რომ ადამიანმა მოკლას ადამიანი“, - თქვა ვლადიკამ.
მეუფის თქმით, ომების გაჩენის მიზეზი, ისევე როგორც ზოგადად ადამიანური ბოროტება, თავისუფლების ცოდვით ბოროტად გამოყენებაა, რადგან ადამიანის უწმინდური გული ბოროტი აზრების წყაროა.
მან გაიხსენა, რომ შუა საუკუნეებშიც კი, ქრისტიანები ასახავდნენ ომის მორალურ საზღვრებს, რათა დაემორჩილებინათ სამხედრო ძალადობის დაუნდობელი ელემენტები. წინაპრებისთვის აშკარა იყო, რომ ომი გარკვეული წესებით უნდა წარიმართოს, რომლის მიხედვითაც მოწინააღმდეგეები ადამიანებად უნდა დარჩნენ.
„ერთ-ერთი მკაფიო ნიშანი, რომლითაც შეიძლება ვიმსჯელოთ მეომარი მხარეების სამართლიანობაზე ან უსამართლობაზე, არის ომის მეთოდები, პატიმრების და მშვიდობიანი მოსახლეობის, განსაკუთრებით ბავშვების, ქალებისა და მოხუცების მიმართ დამოკიდებულება. და ახლა ჩვენ ვხედავთ, რამდენი ფასდაუდებელი სიცოცხლე, რამდენი სახლი, სკოლა, საბავშვო ბაღი განადგურდა უკრაინაში, ღვთის რამდენი მშვენიერი ტაძარი იყო მშვიდობისთვის ლოცვის ცენტრები, მაგრამ დაბომბვის ქვეშ გახდა უსახლკაროების თავშესაფარი და ახლა ნანგრევებშია“, - აღნიშნა უმე-ის საქმეთამმათველმა.
ვლადიკამ თქვა, რომ მშვიდობიან ადამიანებს შორის, რომლებიც ამ ომს შეეწირნენ, არიან უმე-ის წევრები და მღვდლები. 28 მარტს ირპინის წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის წინამძღვარი, დეკანოზი ვლადიმერ ბორმაშევი გარდაიცვალა. სასიკვდილო საფრთხის მიუხედავად, მამა ვლადიმერი არ ტოვებდა მსახურების ადგილს და სამწყსოსთან ერთად იმყოფებოდა. ტაძრის სატრაპეზოში ყოველდღიურად ამზადებდნენ საჭმელს გაჭირვებულთათვის. ლტოლვილები ტაძრის შენობის თბილად მოწყობილ სარდაფში იმალებოდნენ. მას შემდეგ, რაც ჭურვი ტაძარში შევარდა და არ აფეთქდა, წინამძღვარმა მრევლი დალოცა ევაკუაციისთვის. ბოლო მანქანის გამგზავრებისას მოხდა აფეთქება, რის შედეგადაც ერთ-ერთი მრევლი დაიღუპა და მამა ვლადიმერი სასიკვდილოდ დაიჭრა.
„სამწუხაროდ, ეს ისტორიები არ არის იზოლირებული და ახლა ჩვენ მხოლოდ ვეცნობით საშინელი ტრაგედიის სრულ მასშტაბებს. ყველაფერს, რასაც ვხედავ, უბრალოდ მინდა ჩუმად ვიყო და მწუხარებაში ვილოცო. ყველა ჩვენგანი, მთელი ჩვენი ეკლესია, ყველა მღვდელი და საერო პირი დღეს კიდევ უფრო უნდა შევიკრიბოთ ჩვენი მაცხოვრის ირგვლივ და გავაძლიეროთ ლოცვა ამ სიგიჟის დასასრულებლად, ამ ომში დაღუპულთა სულების განსასვენებლად“, - მოუწოდა მიტროპოლიტმა.
„მინდა დავასრულო ეს მოკლე მიმართვა წმიდა პაისის სიტყვებით: „გავგიჟდებოდი ამ სამყაროს უსამართლობისგან, რომ არ ვიცოდე, ბოლო სიტყვა უფალს ეკუთვნის“, - თქვა ვლადიკამ.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონიმ გამოაცხადა უმე-ის ღალატის უსამართლობა, სანამ მისი შვილები იცავენ ქვეყანას.